0918 665 685

Prevádzka infrasauny je lacnejšia ako prevádzka chladničky

Stále váhate nad kúpou vlastnej domácej infrasauny alebo fínskej sauny? Mnoho zákazníkov trápi najmä mylná predstava o finančne náročnej prevádzke pri častej frekvencii saunovania. Ukážeme vám, že spotreba infrasauny v eurách môže byť podobná prevádzke mikrovlnnej rúry. Navyše majú sauny úplne relaxačné a antistresové účinky a pomôžu vám spáliť kalórie, čo už stojí za úvahu. Poďme spoločne odhaliť náklady na domáci wellness.

Fínska sauna alebo infrasauna?

Domáca fínska sauna je vyhrievaná elektrickou saunovou pecou, na ktorej sú umiestnené saunové kamene, ktoré môžeme počas cyklu polievať a zvlhčovať tak vzduch. Tento vzduch ohrieva pokožku a neskôr aj celý organizmus. Tento typ sauny sa však musí zhruba hodinu dopredu nahrievať. A tu už nám rastú náklady.

Aká je spotreba u fínskej sauny?

Fínska sauna do bytu sa užíva v niekoľkých intervaloch a pauzy si spestrujete chladením v bazéniku alebo sprche (ďalšie náklady naviac). Teplota vo fínskej saune dosahuje od 70 do 120 °. Saunovanie si môžete dopriať 2 - 3x týždenne, zakaždým napr. 3 opakovania po 10 - 20 minútach. Samozrejme je dôležitý aj fakt, pre koľko ľudí je daná sauna určená, tzn. aká je jej veľkosť a teda i doba vyhrievanie / predhrievanie. Výkon fínskej sauny býva okolo 6 - 9 kW a pri cene 0,18 Eur za kW sa dostaneme k ročnej sume cez 9,09 Eur (záleží, aký tarif máte v domácnosti nastavený). Aj napriek tomu mnoho zákazníkov veľmi rado investuje do kúpy práve fínskych sáun, lebo má jednoznačne zdravotné účinky - rozširuje cievy, zrýchľuje krvný obeh a potenie vyčistí krásne pleť.

Ako funguje infrasauna

Infrasauna pôsobí na úplne inom princípe - o vaše blaho sa tu starajú infražiariče, ktoré neohrievajú vzduch, ale rovno pôsobia do hĺbky tkaniva (až 4 cm). Rozohriatie infrasauny tak trvá len pár minút a saunovanie nemusíte opakovať viackrát za sebou, lebo je veľmi účinné. Teplo v infrasaunách dosahuje 30 - 60 ° C, a preto je ideálny pre ľudí, ktorí neznesú vysoké teploty a pritom si chcú užiť blahodárne účinky infrasauny. Jeden saunovací cyklus môže byť dlhý 30 - 45 minút, opakovanie je ideálny obdeň.

Typy ohrievačov do sauny

Infrasauna môže fungovať na základe niekoľkých typov infra žiaričov, ktoré sa líšia výkonom a teda aj spotrebou. Infrasauna s karbónovými žiaričmi sa rozohreje pomalšie ako s keramickými (povrchová teplota vykurovacieho telesa je asi 70 - 170 ° C), ale zato má oveľa dlhšiu životnosť (až 12 000 prevádzkových hodín), s čím súvisí aj vyššia obstarávacia cena sauny. Avšak karbónový ohrievač rozohrieva saunu oveľa efektívnejšie ako ostatné typy ohrievačov.

Keramická ohrievače sú ideálne pre rýchly štart infrasauny. Pri povrchovej teplote 250 - 300 ° C sa infrasauna zahreje na 60 °C za niekoľko málo minút. Keramické žiariče majú životnosť až 8000 hodín, teda sa môžete saunovať aj celý život s jedným žiaričom. Náklady na prevádzku sú síce vyššie, ale v porovnaní so spotrebou fínskej sauny sa stále oplatí.

Posledným typom je svetelné keramický ohrievač, ktorý pri maximálnej povrchovej teplote až 500 °C rozohreje infrasaunu jednoznačne najrýchlejšie a navyše vďaka špeciálnemu svetlu Redlight zvyšuje účinky sauny. Životnosť je tu tiež až 8000 h.

Spotreba energie v infrasaune

V priemere vyjde jeden saunovací cyklus v infrasaune pre 2 osoby na 0,15 - 0,22 Eur a ročnú spotrebu môžeme prirovnať k spotrebe chladničky alebo mikrovlnky, teda cca cca 40 - 60 Eur. Náklady na prevádzku infrasauny sú dokonca aj nižšie, než prevádzka niektorých domácich spotrebičov (kanvica, žehlička, hriankovač, osvetlenie). Samozrejme opäť záleží, aký typ infra ohrievačov využívate a koľko žiaričov sa v saune vyskytuje (príkon môže byť v rozmedzí 700 - 2300 W), akú veľkú saunu máte a ako často sa oddávate relaxačným rituálom.

Celkovo sú náklady na prevádzku infrasáun nízke, o čom svedčí aj fakt, že ich ľudia stále častejšie kupujú a doprajú si wellness v pokoji svojho domova.

Prečítajte si taktiež:

Ako vybrať infrasaunu

Infrasauna - výborný pomocník pre relaxovanie a dobre zdravie

Neplaťte profesionálov - montáž infrasauny zvládnete sami