Najlacnejsisport.sk Najlacnejsisport.sk 0918 665 685

Snowboarding a jeho vybavenie

Snowboarding je už v dnešnej dobe typickým zimným športom, ktorý priťahuje čím ďalej tým viac mladých ľudí, ktorí tvrdia, že so sebou nesie tento druh športu určitý štýl.

Čo je pro snowboarding typické?

Snowboarding sa v posledných rokoch stal najdynamickejším zimným športom a pre mnohých ľudí sa stal športom, pri ktorom pociťujú túžbu po dobrodružstve, adrenalínu alebo čisto vzrušenie z pohybu. Vďaka tohto sa snowboarding zaradil k extrémnym športom.

Snowboarding sa dosť podobá športom ako surfing, lebo jazda na snowboarde dosť pripomína jazdu na vlnách alebo tiež jazdu na skateboarde.

Aká je podstata jazdy snowboardingu?

Predchodca snowbaordingu je skateboarding, s ktorým má snowboarding mnoho spoločného.

Podstatou jazdy je kĺzanie na snehu, a to pomocou dosky - snowboardu. Základný postoj snowboardistov je taký, že jazdec stojí na snowboarde bokom, a to do smeru jazdy.

Snowboardista má snowboard pevne pripnutý k obom nohám, a to pomocou viazania na snowboard, ktoré je namontované v uhle šikmom k pozdĺžnej osi dosky.

Vznik a vývoj snowboardingu

Snowboarding má za sebou celkom bohatý vývoj. Nemôžeme však povedať, že bol záujem o tento šport hneď vo chvíli, keď sa na trhu objavili prvé amatérske modely snowboardov.

Úplne prvé pokusy o kĺzanie na snehu sa objavili už v roku 1920, a to v Spojených štátoch. Všetko však začalo okolo šesťdesiatych rokov a korene tohto športu sú v Spojených štátoch.

Treba však spomenúť zlomový rok 1965, kedy Sherman Poppen z Michiganu vytvoril úplne prvý model snowboardu, ktorému sa hovorilo snurfer - spojenie slov snow + surfer.

Sherman Poppen sa inšpiroval pozorovaním zábavy svojich detí, keď jeho jedenásťročná dcéra skúšala v stoji jazdu na saniach. Z tejto jazdy potom vzišiel prvý model snurfer - snowboardu, kedy Sherman Poppen primontoval dve lyže k sebe a ku špičke primontoval povrázok, ktorý viedol od špičky k prednej ruky jazdca. Nohy boli samozrejme na doske bez akéhokoľvek upevnenie. Po konštrukčným vylepšenia si snufer nechal patentovať. Snurfer sa začali v Spojených štátoch predávať už v roku 1966 a je treba podotknúť, že zaznamenali pomerne veľký úspech.

Ďalšou dôležitou osobnosťou v snowboardingu bol Jake Burton Carpenter z východného pobrežia Spojených štátov, ktorý sa inšpiroval úspechom Sherman Poppen. Začal premýšľať o technike jazdy na snowbaord a neskôr skonštruoval posuvné viazanie, vďaka ktorému zafixoval chodidla k doske, a tým zvýšil ovládateľnosť snowboardu. Následne začal vyrábať svoje vlastné snowboardy. V roku 1977 tak založil vlastnú firmu Burton Snowboards. Okrem Jaka Burtona začali snowbaord vyvíjať ďalší výrobcovia. V tej dobe otvoril svoj podnik na výrobu snowboarde tiež Tom Sims (v roku 1963 majster sveta v jazde na skateboarde), ktoré po sebe podnik tiež pomenoval - spoločnosť Sims.

Objavili sa tiež problémy v expanzii tohto športu. Snowboarding bol v prvopočiatku svojej existencie braný skôr ako fenomén, alebo tiež módny výstrelok či exhibicionizmus niektorých nadšencov. Medzi zimnými športy nebol uznávaný ako seriózny šport a zimné strediská v 80. rokoch v Spojených štátoch väčšinou zakazovala snowboardistom vstup na vlek. Všetko bolo dôsledkom prísnych bezpečnostných noriem amerických úradov a negatívne stanoviská poisťovní. To však malo za následok stmelenie vyznávačov snowboardingu a tvorili sa takto uzavreté skupiny, ktoré dávali dôrazne najavo ich diskriminácii. V polovici osemdesiatych rokov problémy ustupovali, a to hlavne vďaka vývoju viazanie, ktoré prispeli k väčšej bezpečnosti pri jazde na snowbaord.

Vázání na snowboardV Európe sa tento šport rozvíjal veľmi pomaly, a to hlavne kvôli konzervatívnemu európskemu prostrediu. Prvýkrát sa snáď objavil až ku koncu sedemdesiatych rokov vo Francúzsku, a to prevažne vďaka nadšencom skateboardingu.

Dôležitým historickým medzníkom je rok 1995, kedy Medzinárodný olympijský výbor uznal snowbaording za oficiálny zimný disciplínu a v roku 1998 sa prvýkrát snowboarding zaradil do zimných olympijských hier v japonskom Nagane, a to v pretekoch na U - rampe (Half pipe) a na obrovskom slalome (Gigant slalom), a to ako v ženskej, tak mužskej kategórii.

V deväťdesiatych rokoch sa snowboarding rozšíril a získal si tak veľkú obľubu u čím ďalej tým viac lyžiarov aj nie lyžiarov, stal sa jednoducho masovou záležitosťou. Treba podotknúť, že nie málo verných lyžiarov skúsili snowboarding, a svoje lyže trvalo vymenili za snowboard. Vďaka nových technológií zavedených lyžiarskych koncernov sa vybavenie pre snowboarding rýchlo rozrastá.

Aké snowboardové vybavenie je potrebné pre prevádzkovanie snowboardingu zaobstarať?

Ak chcete jazdiť na snowboarde, je potrebné sa najskôr na tento šport poriadne vybaviť.

Viete, aké vybavenie je vôbec potrebné a ktoré snowboardové vybavenie je to najlepšie práve pre vás? Viete podľa čoho si vybrať správne dosku alebo viazanie? Úprimne, nie je to tak jednoduché, ako si mnoho ľudí myslí.

Výber správneho snowboardové vybavenie je dôležitou súčasťou snowboardingu a je tejto oblasti potrebné venovať veľkú pozornosť.

Základná výbava na snowboard sa skladá zo základných troch častí snowboardového vybavenia, chráničov na snowboard, oblečenie na snowboard a ďalších doplnkov.

Chcete sa dozvedieť viac o snowboardovom vybavenie a jeho výberu? Tak tento článok je určený práve vám!

Snowboard

Najdôležitejšou súčasťou snowboardového vybavenia vôbec je doska - snowboard.

Snowboard je pevne pripevnený k nohám jazdca a vďaka neho vlastne kĺže po snehu. V súčasnej dobe rozlišujeme tri základné typy snowboardov, a to freestylová doska, freeridové doska, alpské doska. Dôležité je vybrať správnu dĺžku a šírku snowboardu. Snowboardy sú konštruované buď s dreveným, alebo penovým jadrom, čo je ďalším dôležitým kritériom pri výbere snowboardu. Materiál snowboardu samozrejme ovplyvňuje výslednú cenu výbavy.

Aká je ďalej konštrukcia hrán a sklznice snowboardu? Všetko sa dozviete v článku o snowboardoch.

Chceli by ste si zakúpiť snowboard a neviete, aký si vybrať?

Prečítajte si článok Ako vybrať snowboard? alebo prejdite rovno k výberu snowboardov v našom e-shope.

Viazanie na snowboard

Vázání na snowboardDruhým najdôležitejším komponentom snowboardového vybavenia je viazanie na snowboard. Viazanie na snowboard zabezpečuje pevné spojenie dosky (snowboardu) a topánok na snowboard. Viazanie na snowboard sú buď tvrdá (freestyle viazanie), alebo mäkká (doskové viazanie). Najčastejšie sa používajú mäkká viazanie. Tiež je potrebné sa orientovať medzi rôznymi systémami uťahovanie a rôznou veľkosťou viazanie. Rovnako je potrebné tiež poznať rôzne výrobcu viazanie. Čo sa týka viazania na snowboard, je potrebné poznať všetky kritériá, ktoré vo výsledku ovplyvňujú konečnú cenu viazanie. Pri výbere viazania na snwoboard treba hlavne pamätať na to, že najskôr sa vyberajú topánky na snowboard, a potom až viazanie.

Chceli by ste si zakúpiť viazanie na snowboard a neviete, aké si vybrať?

Prečítajte si článok Ako vybrať viazanie na snowboard? nebo přejděte rovnou k výběru viazania na snowboard v našem e-shopu.

Topánky na snowboard

Tretiu základnú častí snowboardovej výbavy sú topánky na snowboard. Správny výber topánok na snowboard patrí k najdôležitejším krokom celej snowboardovej výbavy. Pravidlom je, že snowboardová topánka nesmie byť ani príliš veľká, ani príliš malá. Po utiahnutí musí snowboardová topánka dokonale obopnúť nohu a palec by sa mal dotýkať prednej steny - za žiadnu cenu nesmie byť v topánke ohnutý. Rozhodujúcimi faktormi pre správny výber snowboardové topánky je veľkosť, celková tuhosť topánky a odvetví jazdenie.

Rovnako ako u snowboardového viazania, sú aj snowboardové topánky buď mäkké, alebo tvrdé. Opäť medzi najrozšírenejšími topánky na snowboard sú mäkké. Snowboardové topánky sa medzi sebou líšia hlavne podľa systému uťahovanie, ktoré so sebou nesú svoje výhody a nevýhody.

Chceli by ste si zakúpiť topánky na snowboard a neviete, aké si vybrať?

Prečítajte si článok Ako vybrať topánky na snowboard? alebo prejdite rovno k výberu topánok na snowboard v našom e-shope.

Prilby na snowboard

Vázání na snowboardDo skupiny snowboardových chráničov určite zaradíme prilby na snowboard, lebo najnebezpečnejšími úrazy v snowboardingu sú bezpochyby úrazy hlavy. Helma nás chráni nielen v prípade vlastného pádu, chráni nás aj v prípade, keď do nás niekto narazí. Z toho dôvodu, stále viac ľudí jazdí s helmou, a to platí nielen u snowboardistov, ale tiež u lyžiarov.

Medzi prilbami na snowboard sú veľké rozdiely - nové modely sú odľahčené, odolnejšie a vybavené modernými vychytávkami ako napríklad integrovaný slúchadlá. Je potrebné pri výbere helmy pamätať na niekoľko vecí - helma na snowboard vám musí padnúť, nemala by vám byť ani malá, ani veľká (obzvlášť priestor medzi helmou a hlavou), nesmie obmedzovať vaše videnie, nesmie sa dotýkať zadnej časti vášho krku, takisto vám musí sadnúť spoločne s okuliarmi na snowboard. Treba jednoducho pamätať na plno vecí.

Chceli by ste si zakúpiť helmy na snowboard a neviete, aký si vybrať?

Prečítajte si článok Ako vybrať helmy na snowboard? alebo prejdite rovno k výberu helmy na snowboard v našem e-shopu.

Chrániče na snowboard

Do skupiny snowboardových chráničov musíme určite zaradiť chrániče chrbtice, ktoré sa dnes považujú za úplným štandardom ochrany každého snowboardistov, nielen profesionálnych freestylerov, ale aj začínajúcim snowboardistov. Chránič chrbta na snowboard určite oceníte vo chvíli, keď dôjde ku kolízii s niekým na zjazdovke. Pri snowboardingu sú chrbát a hlava najčastejšie časti tela, ktoré máte v ohrození, preto je potrebné vážnym úrazom predísť.

Nemusí sa to zrovna vám stať, ale najčastejšími úrazy sú spôsobené napríklad vyjdením z trate zjazdovky do lesa, alebo nárazom rýchleho lyžiarov, či nárazom do zábradlia. Chrániče chrbtice sú vyrobené väčšinou z kombinácie textilného materiálu a platovými a penovými výstuhami, pôsobí skôr ako taký vystužený batoh, ktorý chráni váš chrbát. Medzi ďalšie snowboardové chrániče patrí chrániče kolien a chrániče kostrče.

Chceli by ste si zakúpiť chrániče na snowboard a neviete, aký si vybrať?

Prečítajte si článok Ako vybrať chrániče na snowboard? alebo prejdite rovno k výberu chráničov na snowboard v našom e-shope.

Oblečenie na snowboard

Vázání na snowboardU snowboardingu je tiež veľmi dôležité si vybrať správne oblečenie. Aké si teda vziať oblečenie na snowboard? U snowboardingu je typický vlastný štýl obliekania, ktorý je voľný, pohodlný a zároveň účelný. Základný rozdiel medzi oblečenie pre lyžiarov a snowboardistu je taký, že snowboardisti majú voľnejší strih snowboardové bundy a snowboardových nohavíc. Do oblečenia pre snowboard zaraďujeme teda snowboardovú bundu, nohavice na snowboard, rukavice na snowboard, termo prádlo a okuliare na snowboard. Čo sa oblečenia týka, nie je dôležitá len vrchná vrstva, dôležitá je tiež spodná vrstva, druhá vrstva a tretia vrstva oblečenia.

Chceli by ste si zakúpiť oblečené na snowboard a neviete, aké si vybrať?

Prečítajte si článok Aké oblečenie na snowboard si zakúpiť?

Okuliare na snowboard

Do skupiny oblečenia na snowboard spadajú okuliare na snowboard. Radíme vám dobre, bez okuliarov sa na hory radšej nevypravujte, a to prečo? Vďaka okuliarom na snowboard lepšie vidíte a navyše chránia vaše oči pred UV žiarením, vetrom, snehom alebo dažďom.

Okuliare sú väčšinou vybavené buď dvojitými, alebo trojitými sklami, čo zabraňuje ich zahmlievaniu. Čo sa zahmlievaniu týka, u okuliarov na snowboard je dôležité venovať kvalitou vetranie, pretože okuliare v okuliaroch bez vetrania sa zráža vlhkosť a okuliare sa vám zahmlievajú, a to aj v prípade, že vonku žiadna hmla nie je. Z tohto dôvodu je naozaj dôležité venovať výberu okuliarov veľkú pozornosť. Okuliare na snowboard vám musí dokonale padnúť a mal by vás čo najmenej obmedzovať v periférnom videní. Niektoré okuliare dokonca umožňujú výmenu skiel - vyberajte také skla, ktoré nie sú ani príliš svetlé, ani tmavé, a to preto, aby ste dobre videli pri každom počasí.

Chceli by ste si zakúpiť okuliare na snowboard a neviete, aký si vybrať?

Prečítajte si článok Ako vybrať okuliare na snowboard? alebo prejdite rovno k výberu okuliare na snowboard v našom e-shope.

Príslušenstvo a doplnky na snowboard

Tak ako je tomu u väčšiny športov, aj snowboardy majú svoje príslušenstvo a doplnky. V dnešnej dobe si môžete zakúpiť celý rad ďalších vecí, ktoré sa vám budú na horách určite hodiť. Pre lepšiu prepravu snowboardov sa predávajú obaly a vaky na snowboard, ktoré vám zaistí nielen jednoduchú prepravu, ale tiež to, že si snowboard hneď nikde nepoškriabu. Aj topánky na snowboard majú svoje vaky, ktoré zaisťujú ľahšiu manipuláciu a prepravu. Určite si do svojej výbavy kúpte snowboardový skrutkovač, vďaka ktorému si rýchlo dotiahnete skrutky snowboardového viazania. Ďalej oceníte škrabku vosku, držiak skipasu, korok na vosk, vosk na snowbard, leštiaci nylonová kefa alebo kefa na sklznici.

Chceli by ste si zakúpiť príslušenstvo na snowboard a neviete, aké si vybrať?

Prečítajte si článok Aké príslušenstvo na snowboard zakúpiť? alebo prejdite rovno k výberu snowboard príslušenstva v našom e-shope.


Prečítajte si tiež:

Ako vybrať snowboard?

Ako vybrať topánky na snowboard

Ako vybrať viazanie na snowbard

Ako vybrať prilbu na snowboard

Ako vybrať okuliare na snowboard

Ako vybrať chrániče na snowboard

Aké príslušenstvo na snowboard zakúpiť?

Aké oblečenie na snowboard si zakúpiť?

Zima nám práve začína a my sme se rozhodli Vám oprášiť zimnú ponuku športových potrieb


alebo prejdite rovno do kategorie snowboard v e-shope.