Najlacnejsisport.sk Najlacnejsisport.sk 0918 665 685

Stepper - podľa čoho a ako ho správne vyberať

Stepper je jedným zo základných a spoločne s rotopedom vlastne aj najstarších fitness strojov.

K názvu stepper sa preto niekedy pripája aj toto slovo a používa sa tak názov fitness stepper alebo aerobic stepper . Tento stroj nám simuluje prirodzený výstup do schodov, precvičujeme tak na ňom najmä sedacie a stehenné svaly, pričom cvičenie je šetrné pre naše kĺby. Rozlišujeme medzi steppery stojanovými a tzv. ministeppery , ktoré nám ušetrí priestor v domácnosti.

Vo tomto článku sa dozviete:

 • Aké sú výhody steppera?
 • Ako a podľa čoho vybrať správny stepper?
 • Aké sú výhody stepper?

  • Steppery nezaťažujú vaše kĺby, preto nie je nutné sa obávať intenzívneho a častého cvičenia.
  • Pravidelný tréning na stepperi vám pomôže bojovať proti vzniku civilizačných ochorení ako je napríklad vysoký krvný tlak, cukrovka a pod.
  • Pravidelný aeróbny tréning znižuje pokojovú tepovú frekvenciu, čo je blahodarné pre vaše srdce.
  • Ďalej môžeme spomenúť lepšiu funkciu pľúc, cvičením zvyšujeme dýchaciu kapacitu.
  • Okrem týchto vplyvov na zdravie dochádza pri pravidelnom cvičení k uvoľňovaniu endorfínov a ďalších hormónov "dobrej nálady", tým bojujeme proti stresu a napätia, ktoré je neoddeliteľnou negatívnou súčasťou súčasného života.
  • Steppery nám pomáhajú chudnúť, čo sa opäť prejavuje pozitívne aj na našom duševnom zdraví.
  • Cvičenie na stepperi v domácich podmienkach šetrí váš čas a peniaze za posilňovňu.

  Ako a podľa čoho vybrať správne stepper?

  Steppery vyberáme podľa parametrov nášho tela a zámeru, ciele, ktorého hodláme cvičením na stepperi dosiahnuť. Bude rozdiel u človeka, ktorý chce stepper zaobstarať na kondičný tréningu a spaľovanie tukov, a u aktívneho športovca vyžadujúceho intenzívny frekventovaný tréning.

  V poslednej dobe sa častejšie objavujú tzv. ministepper, ktoré šetria priestor v domácnosti. Jedná sa len o podstavec so šliapadlami (ukážka viz naše webové stránky najlacnejsisport.sk). Je však potrebné zdôrazniť, že sú vhodné skôr pre rekreačné a nie príliš časté cvičenie. Aj pre spaľovanie tukov je potrebné nastaviť požadovanú hodnotu záťaže a šliapať aspoň pol hodiny, Ministeppre sú pre dlhšie zaťažovanie menej vhodné, preto ho odporúčame skôr pre rekreačných menej náročných užívateľov. Užívatelia, ktorí chcú cvičiť viac, by mali radšej zainvestovať do stojanových stepperov.

  Teraz si rozoberieme niektoré dôležité parametre, ktoré vám pomôžu pri správnom výbere vášho steppera.

  Konštrukcia rámu steppera

  Steppery podľa konštrukcie rámu môžeme rozdeliť na tzv. ministepper a stojanové steppery. Ministepper má tú výhodu, že sú malé a preto sa vám budú doma ľahko uskladňovať. Ďalšou veľkou výhodou je nízka cena týchto druhov stepperov. Na druhú stranu má tento typ steppera nižšiu životnosť a väčšinou neponúkajú ani nastavovanie intenzity záťaže, preto opäť platí, čo bolo uvedené vyššie, náročnejší športovec by mal zvážiť skôr investíciu do stojanových stepperov, rekreační sa môžu uspokojiť s ministepperom.

  Stojanový stepper umožňuje vyšší krok a reguláciu záťaže v širokom rozsahu. Steppery stojanové s masívnejším rámom umožňujú položenie vlastnej váhy na riadidlá, čím sa zvýši účinnosť cvičenia.

  Regulácia záťaže

  U stepperov existuje niekoľko technických variantov regulácie záťaže. Najsofistikovanejšími sú steppery s magnetickou brzdou. Tieto druhy stepperov nájdete napr. v posilňovniach, pretože sú najnákladnejšie. Odpor je tu vytváraný permanentným magnetom, ktorý sa približuje a odďaľuje od brzdného prvku a tým záťaž možné plynule meniť. Výhodou tohto steppera je vysoká životnosť nevýhodou, ako už bolo uvedené, vyššia cena.

  Steppery s reguláciou pomocou otáčania tlmiča sú ďalším typom steppera z hľadiska regulácie záťaže. Tieto patria medzi najpredávanejšie vďaka prijateľnej cene. Tlmiče týchto stepperov majú otočnú koncovku so stupnicou, otočením regulátora na požadovanú hodnotu na stupnici meníme veľkosť záťaže. U týchto stepperov volíme podľa toho s akou intenzitou na ňom hodláme cvičiť, lacnejšie modely môžu o niečo nižšiu životnosť, pre dlhodobé intenzívne používanie je lepšie investovať do drahšieho modelu.

  Ministepery zvyčajne možnosť regulácie záťaže neponúkajú, preto sa pri jeho kúpe pozerajte, či túto možnosť majú a zvážte, či vám bude k cvičeniu stačiť, pre menej náročných športovcov môže byť výhodnou kúpou a bude sa vám ľahko skladovať. U niektorých ministepperov výrobcovia udávajú nastavenie výšky schodu. Nejedná sa o výšku záťaže, ale iba o výšku kroku.

  Nosnosť rámu

  Nosnosť steppera súvisí s robustnosťou či masívnosťou rámu, preto najmä používatelia s vyššou váhou a nároční užívatelia budú požadovať stepper s masívnym rámom, aby na stepperi mohli bez obáv cvičiť s požadovanou intenzitou.

  Transportné kolieska

  Transportné kolieska na spodnom ráme vám uľahčujú pohodlné presúvanie steppera po domácnosti, to sa týka najmä stojanových stepperov s robustnejšími rámami, ktoré sú pomerne ťažké. Ministepper presuniete zvyčajne jednoducho v rukách. Transportné kolieska naviac umožňujú vyrovnanie nerovností, pomocou otočných regulátorov alebo otočnou excentrickou koncovkou nožičky môžete nastaviť jednotlivú výšku u každého kolieska.

  Meranie tepovej frekvencie

  Meranie tepovej frekvencie je pri cvičení na stepperi veľmi dôležité preto, aby sme mohli kvantifikovať vynaloženú námahu a optimalizovať cvičenie pre chudnutie či námahový tréning.

  Náročnejší používatelia vyžadujúce presné údaje o svojom tréningu budú žiadať o možnosť pripojenia hrudného pásu, ktorý zaistí veľmi presné meranie tohto parametra, ten bezdrôtovo prenáša do počítača dané údaje, ktoré potom môžu byť počítačom využité pre výpočty rôznych parametrov, o ktoré má cvičenec záujem.

  Pre menej náročných rekreačných užívateľov postačuje aj snímač dotykový alebo ušný, ktorý slúži skôr pre hrubšiu orientáciu, ale ak nevyžadujeme profesionálny tréning a stepper používame skôr k chudnutiu alebo na kondičné cvičenia, bohato vystačíme s týmto.

  Prečítajte si tiež:

  Domáca posilňovňa - alebo ako vybaviť domácu posilňovňu

  Fitness pomôcky MASTER z vás urobia naozajstných majstrov

  Ako vybrať vhodný eliptický trenažér

  Ako vybrať správny cyklotrenažér

  Bežecké pásy vám zaručene udržia alebo zlepšia kondíciu počas nadchádzajúcej dlhej zimy

  alebo môžete prejsť rovno do kategórie steppery v našom e-shope