0918 665 685

Všetko o badmintone a jeho vybavenie

Badminton patrí k jednému z najstarších raketových športov. Jeho predchodcom je indická hra zvaná "Poona". Badminton si získal takú obľubu, že bol zaradený medzi olympijské raketové športy.

Pri badmintone stoja proti sebe dvaja protivníci, prípadne dve dvojice, ktorí odpaľujú za pomocou rakety operenú loptičku a snažia sa, aby ich protihráč urobil chybu (neodohrané loptičky, zahranie mimo vymedzené územie, atď.).

Badminton sa od tenisu alebo squashu líši tým, že je loptička hraná vždy priamo a neodráža sa od zeme. Česi si badminton natoľko obľúbili, že sú organizované tak amatérske, tak profesionálne ligy a zápisy.

V tomto článku sa dočítate:

Aké sú základné špecifiká športového odvetvia badminton?

Badminton je raketový šport pre dvoch hráčov, prípadne dvojicu hráčov, a hrá sa buď vonku, čo je typické pre rekreačnú hru, alebo v uzavretom kurte, kde nie je taký vplyv vetra na loptičku, čo je určené pre profesionálnu hru.

Badmintonový kurt

Badmintonový kurt rozlišujeme pre dvojhru a štvorhru. Badmintonový kurt pre dvojhru je široký 5,18 (17 stôp) a 13,4 dlhý (44 stôp). Kdežto bedmintonový kurt pre štvorhru je rovnako dlhý, tj. 13,4, široký je však 6,1 m (20 stôp). Dvorec kurtu je pravouhlý a je vymedzený širokými čiarami 40 mm. Všetky čiary sú súčasťou poľa a musí byť ľahko rozoznateľné, a preto sa označujú buď bielou, alebo žltou farbou. Stĺpiky sú 1,55m vysoké a sú merané od povrchu dvorca. Stĺpiky musia zostať kolmé, keď je sieť napnutá. Nesmie zasahovať do dvorca a sú umiestnené na bočných čiarach pre štvorhru, bez ohľadu na tom, či hráte dvojhru alebo štvorhru.

Badmintonová sieť sa skladá z jemnej šnúrky tmavej farby a jednotnej sily s veľkosťou ôk od 15 do 20 mm. Je dané, že bedmintonová sieť musí byť 760mm vysoká a minimálne 6,1 m široká. Horný okraj siete je ohraničený bielou páskou o šírke 75mm, ktorou prechádza šnúrka. Šnúrka je pevne natiahnutá cez vrcholy stĺpikov. Horný okraj siete je v strednej časti od povrchu dvorca vzdialený 1,524, ďalej nad bočnými čiarami pre štvorhru 1,55m.DP3 Medzi koncami badmintonové siete a stĺpiky nie sú žiadne medzery.

Základné vybavenie pre badminton

Základnému vybaveniu sa budeme venovať nižšie. Avšak, ako už bolo spomenuté vyššie, bedminton patrí do skupiny raketových športov a to preto, že sa hrá za pomocou badmintonovej rakety a badmintonovej loptičky.

Princíp hry badmintonu

Ako už tu bolo uvedené, badminton je hra určená pre jednu alebo dve dvojice hráčov. Cieľom celej hry je umiestniť badmintonový loptu cez sieť kurtu a to tak, aby ho súper nezasiahol. V badmintone je chybou to, keď lopta spadne do siete alebo je odohraná mimo poľa protihráča. Badmintonový košíček, ktorý dopadne na čiaru, je hodnotený ako platný. Ak loptička sa dotkne siete a skončí na strane protihráča (tzv. "Prasiatko") je hodnotený ako platný.

Pre koho je badminton určený?

Badminton patrí k veľmi rýchlym športom, pri ktorých sa poriadne zapotíte. Badminton je preto určený pre kohokoľvek, kto má výbornú fyzickú kondíciu bez rozdielu akého veku, výšky, váhy či pohlavia ste. Počas jedného zápasu môžete nábehom až niekoľko kilometrov. Hráč badmintonu počas hry rozvíja svoju vôľu, cieľavedomosť, rýchly odhad situácie, taktické myslenie, schopnosť sústredenia a vnútorného pokoja. Hra sa hrá na dva víťazné sety. Víťaz je ten, ktorý zahrá 21 bodov. Tá dvojica či hráč, ktorý vyhrá v prvom sete, má v druhom sete privilégium v podaní. Medzi jednotlivými sety sú dvojminútové prestávky - len u profesionálnych turnajov.

História a počiatky vzniku športového odvetvia badminton

Prvý záznamu o badmintone siahajú až do 7. storočia, čo vypovedá o tom, že badminton patrí medzi najstaršie športy na svete. Badminton vychádza z čínskej hry zvanej "Di-Dčijan-Dsi", na podobnom princípe odohrávania opereného loptičke bola tiež japonská hra zvaná "Ciban". Predchodca badmintonu je tiež kórejská hra zvaná "Tije-Kica-Ki". Keď sa zameriame na mimoasijský kontinent, boli podobné hry prevádzkované aj medzi americkými indiánmi či v stredovekej Európe. Tu však bola táto hra zabudnutá.

Moderná podoba badmintonu sa objavila okolo roku 1850 a bola spojená s hrou "Poona" (podľa indického mesta Puna). Túto hru objavili britskí vojaci. O desať rokov ju však priviezli do Anglicka a v tú dobu získala svoje súčasné meno. Meno "Badminton Battledore - a new game" pomenoval hru Isaac Spratt.

V roku 1934 bola založená Medzinárodná federácia badmintonu (IBF - International Badminton Federation), potom v roku 2006 bola premenovaná na BWF - Badminton World Federation.

Čo sa Olympijských hier týka, tak od roku 1992 bol badminton natrvalo zaradený medzi ostatné športy.

Aké sú hlavné výhody badmintonu?

1

Medzi základné výhody badmintonu patrí:

Badminton poskytuje spoločenskú zábavu pre kohokoľvek, ako pre deti, mladistvých, tak aj pre dospelých a seniorov.

Vybavenie pre badminton sa dnes dá zaobstarať za veľmi dostupné ceny, čo je výhodné hlavne pre tých, ktorí s badmintonom len začínajú, prípadne chcú prevádzkovať tento šport iba rekreačne. Badminton sa dá hrať celoročne a to buď vonku - rekreačne, alebo na rekonštruovaných badmintonových kurtoch.

Prečo je badminton tak obľúbený?

Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, počas badmintonu zvyšujete svoju fyzickú kondíciu. Počas jednej hry nabeháte aj niekoľko kilometrov. Navyše počas hry precvičujete svoj postreh a rýchlosť. Pravidelným hraním badmintonu spevňujete svoje svaly a chudnete. Badminton sa odporúča kombinovať s ďalšími športovými aktivitami.

Všetko pre badminton, aneb aké základné športové vybavenie je potreba zakúpiť?

Ak sa chystáte na badminton, je určite vhodné, aby ste sa zoznámili so základným badminton vybavením. Nielenže je dôležité sa v základnom vybavení pre badminton orientovať, dôležité je tiež vedieť, aké vybavenie je pre vás to najvhodnejšie.

Do základného badmintonového vybavenia rozhodne patrí:

Badmintonové rakety

DP3

Základné a zároveň najdôležitejšie vybavenie pre badminton je badmintonová raketa, bez ktorej sa žiadny hráč badmintonu nezaobíde. Vďaka badmintonové rakete sa táto hra radí do skupiny raketových športov. Prečo výber badmintonové rakety nepodceňovať? Správny výber badmintonové rakety je dôležitý, pretože raketa pre badminton ovplyvňuje celkovú kvalitu a výkonnosť hry každého hráča. Nevhodný výber rakety môže totiž zapríčiniť, že vám hra nepôjde tak ako vy sami chcete a môžete hneď na začiatku s týmto športom skončiť. Aké sú hlavné kritériá výberu badmintonové rakety?

Dôležitý je určite účel, akému badmintonovú raketu kupujete. Od toho sa ďalej odvíja materiál, hmotnosť, výplet, vyváženie atď. Kupujete raketu pre rekreačné športovanie či pre amatérske alebo dokonca profesionálny turnaja? Treba si naozaj rozmyslieť, aké vlastnosti od bedmintonové rakety očakávate a tiež koľko za takú raketu budete chcieť zaplatiť. Hľadáte badmintonovú raketu a neviete, na aké parametre sa teda zamerať?

Prečítajte si článok Ako vybrať správnu badmintonovú raketu?

alebo prejdite rovno k výberu badmintonové rakety v našom e-shope.

Badmintonové sety

To, že badminton je hra minimálne pre dvoch hráčov, je dávno povedané. K tomuto účelu sa tiež predávajú výhodné badmintonové sety. Aké sú teda ich výhody? Je rozdiel kúpiť badmintonový set či dve badmintonové rakety? Badmintonové sety vyjdú jednoducho lacnejšie. Je tiež určený pre tých, ktorí s badmintonom len začínajú a nechcú do vybavenia príliš investovať. Ostanú vám teda peniaze na ďalšie potrebné vybavenie, ako je badmintonová sieťka, badmintonový košíček či stojan. Uvažujete o kúpe badmintonového setu a chcete sa dočítať viac?

Prečítajte si článok Badmintonové sety sa vyplatia a neztratia!

alebo prejdite rovno k výberu badmintonové sety v našom e-shope.

Badmintonové loptičky

Hra badminton sa hrá s loptičkou, ktorý je tiež nazývaný badmintonovými košíčkom. V dnešnej dobe je k dostaniu nepreberné množstvo rôznych druhov badmintonových loptičiek. Tieto loptičky sa medzi sebou tiež delia a to podľa materiálu, úrovne atď. Na trhu sa najčastejšie stretnete s plastovými loptičkami, ďalej sú loptičky perové, pomalé, rýchle a ešte k tomu v rôznych cenových reláciách. Ak hľadáte kvalitné loptičky, tak tie kvalitnejšie košíčky sú vyrobené z pravého husieho peria. Tieto košíčky majú síce horšie letové vlastnosti, ale na druhú stranu dlhšiu trvanlivosť. Na aké parametre sa teda zamerať pri výbere badmintonového loptičky?

Prečítajte si článok Vyberáme badmintonové loptičky

alebo prejdite rovno k výberu badmintonové loptičky v našom e-shope.

Badmintonové siete

Ako už bolo spomenuté vyššie, súčasťou základného vybavenia pre badminton je určite badmintonová sieť. Vyššie sme spomenuli, z čoho sa badmintonová sieť skladá, tj. Z jemnej šnúrky s okami, a tiež aké sú pravidlá pre jej umiestnenie. Hľadáte vhodnú badmintonovú sieť?

Prejdite rovno k výberu badmintonové siete v našom e-shope.

Badmintonové tašky

1

Aby bolo vaše badmintonové vybavenie v bezpečí a chránené, neváhajte si teda zaobstarať badmintonovú tašku, ktorej sa tiež hovorí "BAG". Športová taška pre badminton patrí do základnej výbavy každého hráča badmintonu, squashu či tenisu. Čo si budeme rozprávať, ale obyčajná taška ("igelitka"), či nejaká cestovanie taška alebo batoh Vám určite nenahradí kvalitné a funkčné badmintonovú tašku. Väčšina týchto bagov je určená nielen na badminton, ale určite sa hodí aj pre squash či tenis - väčšina našich športových tašiek sú teda určené na využitie pre všetky raketové športy. Chceli by ste si zakúpiť badmintonovú tašku a neviete si rady?

Inšpirujte sa a prečítajte si článok Tipy na badmintonové tašky

alebo prejdite rovno k výberu badmintonové tašky v našom e-shope.

Prečítajte si tiež:

Alebo prejdite rovno do kategórie Badminton v našom e-shope.

Chcete dostávať náš newsletter a mať dopravu nad 80 € ZADARMO?
Zaregistrujte sa