Najlacnejsisport.sk Najlacnejsisport.sk 0918 665 685

Všetko o kitingu

Čo v tomto článku nájdete

O kitingu obecne

Kiting alebo tiež powerkiting v súčasnosti patrí medzi jedny z najmladších a zároveň tiež najrýchlejšie sa rozvíjajúcich adrenalínových čiže extrémnych športov. Základným kameňom tohto športu, od ktorého sa odvíja aj názov, je vlečný drak čiže kite (tiež power kite - drak zaisťuje silný ťah). Tento element slúži ako vlečná pomôcka poháňajúca jazdca na zemskej súši, vodnej hladine či na snehu. Hybnou silou je vietor, ktorý musí byť pomerne silný, mal by dosahovať rýchlosť zhruba 3 až 20 metrov za sekundu. Ťažný drak vyvíja ťah prenášaný na jazdca, ktorý mu umožňuje vyvinúť určitú rýchlosť. Drak neslúži len na získanie vyššej rýchlosti, pokročilí jazdci pomocou neho dokážu vyskočiť aj niekoľko metrov do výšky. Power kite má aerodynamický tvar podobajúci sa napríklad krídlu pre paragliding alebo malému padáku. Jeho plocha činí 4 - 16 metrov štvorcových. Jazdec stojí na doske (board) alebo inom prostriedku a kite ovláda pomocou sústavy lán, ktoré majú dĺžku okolo 25 metrov. Ťažný drak môže byť buď nafukovací, ktorý sa skladá z niekoľkých samostatných segmentov napustených stlačeným vzduchom, alebo komorový, ktorého technológia je prevzatá z paraglidingu.

Kiting možno v jeho rôznych podobách prevádzkovať celoročne v závislosti na schopnostiach a skúsenostiach samotného jazdca. V prípade jazdy na snehu sa jedná o snowkiting. Jazdec tu môže použiť snowboard alebo lyže. V zimnom období môže jazdca využiť tiež klasické korčule s nožmi. Pri pohybe na súši sa jedná o landkiting, jazdec pri ňom brázdi krajinu na doske (boarde) s kolieskami alebo môže použiť trojkolovú Buggyna (pri takzvanom buggykitingu). V týchto podmienkach sa dajú použiť aj in-line kolieskové korčule. Na vodnej hladine sa jazdec pohybuje na surfe (kitesurfing) alebo vodných lyžiach. Jazdci môžu pri príhodných podmienkach dosahovať rýchlosť až okolo 70 kilometrov za hodinu.

Na vodnej hladine sa zvyčajne používajú nafukovací draci, pretože títo vďaka svojim segmentom naplneným vzduchom pochopiteľne po dopade zostávajú plávať na hladine. Lepšie sa s nimi pracuje pri ďalších štartoch. Komorový kite sa zvyčajne používa na ostatné formy kitingu. To však nie je úplným pravidlom.

Kiting sa ďalej delí podľa štýlu jazdy do ďalších subkategórií. Takzvaný freeride znamená voľnú jazdu, je to najtypickejšia dispciplína u snowkitingu. Dá sa povedať, že je menej fyzicky náročná a tak môže byť vhodná aj pre začínajúcich jazdcov alebo ľubovoľné generácie jazdcov. Freestyle naproti tomu užíva pri jazde rôzne triky a skoky, čo už je pre jazdcov o poznanie náročnejšie. Najnáročnejšie formou je kiteflying, kedy sa jazdci pomocou vysokých skokov dočasne vznášajú vo výške.

Rôzne varianty powerkitingu sa vyvíjali v podstate nezávisle na sebe. Skutočný rozmach nastal na prelome tisícročia, kedy sa začal masovo šíriť najmä kitesurfing. Ten tak položil základy powekitingu ako celku. Udáva sa, že ešte v roku 1998 nebolo na celom svete viac ako 30 jazdcov praktizujúcich túto disciplínu. V súčasnej dobe sa jedná o státisíce takýchto adrenalínových športovcov. S rozšírením kitesurfingu narástol záujem o powerkiting všeobecne, čo viedlo k rýchlemu rozšíreniu aj ďalších variantov kitingu.

Výbava

De-power bar

Základom výbavy je samozrejme samotný drak, ďalej je to takzvaný de-power bar, čo je istiaci systém laniek a bŕzd, ktoré sa upínajú na špeciálnu tyč (hrazdu) čiže bar. Z tejto hrazdy potom vedie jedna karabína pripnutá k takzvanému trapézu, ktorý má jazdec pripevnený na sebe. Pomocou de-power bar systému možno meniť dĺžku ovládacích šnúr a tým riadiť smer letu a silu ťahu draka. Trapéz sa zvyčajne nepoužíva v prípade použitia menších drakov (najmä pri tréningu začiatočníkov), pretože za týchto podmienok je možné draka udržať len vo vlastných rukách. Trapéz okrem toho pre začiatočníka predstavuje určité nebezpečenstvo, pretože ho púta pevne k samotnému draku, čo je nežiadúce pri pádoch. Ak sa neužíva trapéz, zvyčajne sa bar nahrádza dvoma madlami.

Ovládanie draka

Ovládanie draka zvyčajne spočíva v systéme štyroch laniek, ktoré majú spravidla dĺžku 20 - 25 metrov. Dve hlavné šnúry, ktoré sú nosné, sú ukotvené k nábežnej strane draka. Ďalšie dve laná, ktoré sú ovládacie, sú ukotvené k odtokovej hrane draka. Niektorí nafukovací draci majú ešte piate lano, ktoré sa ukotvuje do stredu nábežnej hrany, čo uľahčuje otáčanie a štartovanie draka z vodnej hladiny.

Bezpečnostný systém

Dôležitou súčasťou konštrukcie draka je tiež bezpečnostný systém, ktorý umožňuje takzvané zastrelenie draka. Ten tak úplne stratí ťah, pritom však zostáva k jazdcovi pripútaný aspoň raz šnúrou.

Druhy drakov

Dochádza k neustálemu vývinu technológie drakov, ktoré v súčasnosti umožňujú dosahovanie vyšších rýchlostí a zároveň majú lepšiu ovládateľnosť. Sú teda v porovnaní so staršími modelmi bezpečnejší.

Ako už bolo naznačené, existujú dva základné druhy technologického prevedenia drakov:

Komorový drak

1

Tento druh draka sa používa pre pozemné varianty powerkitingu, pretože po páde do vody ho nie je možné znovu odštartovať. Vyrábajú sa však aj komorový draci s uzavretou nábežnou hranou, ktorý sú prispôsobený na použitie na vode. Komorový drak je tiež výhodný pre tréning začiatočníkov, pretože po páde na zem splaskává a stráca tak rýchlo svoj ťah. Podobá sa krídlu pre paragliding. Skladá sa z dvoch vrstiev látky, medzi ktorými je rad vzduchových vreciek (čiže komôr), ktoré sú oddelené látkovými rebrami. Tieto rebrá určujú tvar celého draka, ich tvar sa podobá tvaru profilu krídla lietadla. Drak má otvorenú prednú hranu, to zabezpečuje plnenie komôr vzduchom, pretože aby sa drak vznášal, musí byť v týchto komorách udržiavaný stály a dostatočný tlak. Tvar draka napomáha udržať aj systém lán, ktoré sú ukotvené rovnomerne po jeho tele.

Nafukovací drak

Nafukovací drak má na rozdiel od vyššie uvedeného typu pevnú konštrukciu. Táto konštrukcia sa skladá z niekoľkých vzduchových vreciek, ktoré držia svoj stály tvar za predpokladu dostatočného tlaku, ktorý dosiahneme naplnením komôr vzduchom. Nafukovací drak má jednu hlavnú kapsu, ktorá vystužuje prednú hranu draka, ostatné menšie vrecká fungujú ako rebrá a udržujú telo draka napnuté. Nafukovací drak je v porovnaní s komorovým drakom náročnejší na výrobu a tým pádom drahší. Je tiež náročnejší na údržbu, vo vzduchu je však rýchlejší. Používa sa najmä pri kitesurfingu, pretože ho môžeme jednoducho znovu naštartovať po páde do vody. Môžu sa však používať aj u ďalších variantov kitingu, nevýhodou je nebezpečenstvo prepichnutia vreciek v takýchto podmienkach.

Nafukovací draci sa ďalej delia na dva základné typy - C-kite a SLE-kite. C-kite má laná ukotvené len v rohoch tela draka a nevetvia sa, to spôsobuje výrazné ohnutie draka a zníženie efektívnej plochy. Tento druh draka má tiež piate lano uprostred tela, ktoré slúži ku štartovaniu draka po páde do vody a ďalej tiež ako jediný zvyšný kotviaci bod pútajúci jazdca s drakom po núdzovom zastrelení draka. SLE-kite má lana uviazané aj na nábežnej strane, delí sa na ďalšie podtypy - bow kite, hybrid kite a delta kite.

Bow kite

Tento druh draka sa používa najmä na disciplíny speed race a freeride. Vďaka svojej komplikovanejšej konštrukcii má vyššiu efektívnu plochu a teda väčší takzvaný veterný rozsah. Svojím správaním vo vzduchu sa podobá komorovým drakom. Nosné a ovládacie laná sa u tohto draku konárov do niekoľkých bodov, čo napomáha udržať jeho tvar. Nemajú piatu šnúru, možno ho totiž naštartovať jednoducho aj bez nej. Ich nevýhodou v porovnaní s C-kity je to, že sú vo vzduchu o niečo pomalší. Vyvíjajú tiež vyšší ťah na bar, čo je náročnejšie pre jazdcov.

Hybrid kite

Jedná sa o variant nafukovacieho draka, ktorý sa užíva najmä pre freeride a freestyle. Je to moderné konštrukčné prevedenie draka kombinujúci výhody c-kitu a bow kitu. Z c-kitu si odnáša najmä podobný tvar, z bow kitu zase lepšie vyväzovanie draka. Na rozdiel od bow-kitu má konvexný tvar odtokovej hrany.

Delta kite

Delta kite má odtokovú hranu rovnú, predná hrana má tvar oblúka. Sú používané najmä pre speed race, freeride a Freestyle.

Rozmery drakov

Pri bežných poveternostných podmienkach sa pre snowkiting a landkiting používajú veľkosti drakov v rozmedzí 6-15 m². U nafukovacích drakov sa jedná o veľkosti podobnej, v rozmedzí 6-16 m². Väčšie rozmery sú výnimočné. Výber veľkosti nafukovacieho kitu je závislý sile vetra a váhe jazdca (pozri príslušný článok).

Varianty kitingu

Kitesurfing

Kitesurfing (kiteboarding) je jazda s drakom na vodnej hladine. Používa sa pri ňom nafukovací drak, prípadne špeciálne komorový drak s uzavretou nábežnou hranou. Používa sa doska, ktoré sa podobá tomu u wakeboardingu, na rozdiel od neho však na ňom nie sú nohy jazdca k doske pevne pripútané. Doska na kitesurfing má iba pútka pre zasunutie nôh podobne ako napríklad landboardu.

Landkiting

Jedná sa o jazdu s drakom po zemskom povrchu s pomocou takzvaného landboardu. Landboard je podobný veľkému skateboardu, má však veľké nafukovacie terénne kolesá, ktoré majú priemer okolo 100 milimetrov. Landboard opäť nemá pevné viazanie. Landkiting sa zvyčajne praktizuje na plážach s veľkými drakmi, ktoré umožňujú dlhé skoky. Landboardu sa často hovorí aj mountainboard.

Snowkiting

Je jazda s drakom na snežnom povrchu s pomocou snowboardu alebo lyží. Špeciálne sa vyrábajú tiež snowkiteboardu, ktoré sa veľmi podobajú snowboardu. Táto varianta je u nás pomerne dosť rozšírená vďaka vhodným podmienkam, cenovej dostupnosti (v porovnaní s kitesurfingu) a bezpečnosti (v porovnaní s landkiting).

Buggykiting

1

Buggykiting je vlastne variantom landkitingu, kedy je landboardu nahradený špeciálnou trojkolkou, ktorá má dve zadné kolesá pomerne ďaleko od seba, jazdec sa nachádza práve medzi nimi. Výhodou tejto varianty je fakt, že jazdec má na Buggyna veľmi nízko posadené ťažisko, tým pádom je jazda pomerne dosť stabilná aj vo vyšších rýchlostiach v silnom vetre. Buggy sa riadi pomocou otáčania predného kolesa, ktoré jazdec ovláda vlastnými nohami. V buggykitingu sa užívajú menší draci, zvyčajne s plochou tri až päť metrov štvorcových. Draci majú štyri laná a riadia sa zvyčajne madlami, keďže konanie pomocou hrazdy je pre jazdcov na Buggyna menej pohodlné.

Prečítate si tiež ďalší článok týkajúci sa výberu vybavenia ku kitingu:

Ako vybrať kite

Alebo prejdite rovno do kategórie Kiting v našom e-shope.