Najlacnejsisport.sk Najlacnejsisport.sk 0918 665 685

Všetko o ricochetu a jeho vybavenie

Ricochet patrí k najmladším raketovým športom zo všetkých. Aj cez svoju krátku históriu sa stal v Slovenskej republike obľúbený, a preto sme sa rozhodli tomuto športu venovať patričnú pozornosť.

Ricochet je hra, ktorá je dosť podobná squashi, a zároveň dosť vzdialená tenisu. Tento šport sa hrá na uzavretom kurte so špeciálnymi ricochetovými raketami a loptička na ricochet.

Ricochet bol hlavne vymyslený tak, aby odstránil nedostatky ostatných raketových športov. Je určený pre každého človek v každom veku a je ideálna pre akékoľvek ročné obdobie, pretože sa hrá na uzavretom kurte.

V tomto článku Vám priblížime tento raketový šport, pozrieme sa trochu do histórie a dôležitou súčasťou je, aké vybavenie je potrebné pre tento šport zakúpiť.

Aké sú základné špecifiká športového odvetvia ricochet?

Princíp hry ricochet

Ricochet je raketový šport pre dvoch hráčov, ktorý sa hrá na interiérovom kurte, hrá sa pomocou odľahčených ricochetových rakiet a so špeciálnymi loptičky. Tento šport je veľmi podobný squashi s rozšíreným spektrom úderov.

Celý zápas sa hrá na 3 víťazné sety, kedy set získa ten hráč, ktorý prvý dosiahne 15 bodov. Víťaz musí zvíťaziť rozdielom dvoch bodov. Ak sa set nepodarí dohrať, vyhráva ten hráč, ktorý dosiahne 21 bodov a to bez ohľadu na pravidlo o dvojbodový rozdielu. Cieľom každého hráča je hrať tak, aby donútil protihráča urobiť chybu a získal týmto bod. Vyhráva ten hráč, ktorý získal všetky tri sety.

Celý priebeh setu, tj. Počet vyhratých setov a bodov každého jednotlivca, sa zobrazuje na elektrickom zariadení, ktoré je umiestnené na stene ricochetového kurte. Zariadenie tiež signalizuje chybu vzniknutú počas hry.

Ricochetový kurt

1

Ako už bolo spomenuté vyššie, ricochet sa hrá na uzavretom ihrisku, ktorý je 8 metra dlhý, 5,5 metra široký a 2,7 metra vysoký. Hracej plochy ihriska (bočná stena, predná stena a strop) sú vyrobené zo špeciálne pripraveného povrchu, zadná stena kurte je spravidla priehľadná, je použité tvrdené sklo. Podlaha kurtu je vyrobená z odpružené palubovky.

Hracie plochy kurtu sú vybavené množstvo čiar a línií, ktoré pomáhajú hráčom sa orientovať. Línia a čiary určujú hracie pole, tj. Poľa podania (na podlahe kurte sú obdĺžniky), uprostred kurtu je kruh s logom ricochetu, ďalej je tu prijímacie pole, autové čiara pre podanie. Zadná sklenená stena má v spodnej časti ľahký priehľadný náter, ktorý uľahčuje orientáciu. Na strope je niekoľko žiariviek, ktoré osvetľujú celý kurt. Ďalej sú tu elektronickej signalizácie a orientačné linky so šípkami na podlahách a pozdĺžnych stenách. Všetky ricochetové kurty sú vybavené elektronickým počítadlom stave hry a pozície pre podávajúceho hráča.

Základné vybavenie pre ricochet

V ricochetu sa používa odľahčená ricochetové raketa, ktorá je oveľa ľahšie a menšie než napríklad raketa na squash. Na trhu nájdete len niekoľko druhov rakiet, ktoré sú určené pre rôzne výkonnostné hráčov. Všetky sú vyrábané pod jednou značkou a to je preto, lebo nebolo povolené vyrábať rakety iným svetovým výrobcom, ako je tomu napríklad u bedmintonu, squashu alebo tenisu. Ďalšie vybavenie je loptička na ricochet, ktorý má rovnaké rozmery ako squashový loptička.

Pre koho je ricochet určený?

Ricochet je určený pre kohokoľvek v každom veku aj pre každé pohlavie. Je vhodný pre všetkých športovcov vo všetkých výkonnostných kategórií a to ako doplnok k inému športu, napríklad futbalu, hokeju či cyklistike.

Histórie a počiatky vzniku ricochetu

História ricochetu nie je príliš dlhá. Tento šport vznikol na konci 80. rokov v Kanade a to spojením squashu a Racketball (v tej dobe veľmi populárna v Spojených štátoch) dohromady. Od tej doby sa záujem o ricochet veľmi rozšíril a to hlavne v Európe. Len v roku 1993 bolo v ôsmich európskych krajinách otvorené 140 kurtov. Veľkej popularite sa dosiahla nielen v Českej republike, ale hlavne v Holandsku, Nemecku a v Maďarsku.

V Českej republike existuje okolo 70 ricochetových centier. V roku 1997 vznikla aj Česká ricochetové asociácia, ktorá združuje kluby a hráčov ricochetu. Táto asociácia organizuje turnaje po celej Českej republike, zastrešuje celú propagáciu tohto športu, čím sa snaží o popularizáciu ricochetu.

Významným historickým medzníkom tohto športu je rok 1999, kedy sa konalo prvé Majstrovstvá Európy, čím sa pýši Slovenská ricochetové asociácie. Česká ricochetové asociácia celosvetovo patrí pod International Ricochet Federation (IRF), ktorá sídli v Amsterdame. Medzi jej hlavné činnosti patrí dohľad nad dodržiavaním pravidiel, medzinárodná kvalifikácia hráčov, udeľovanie štatútu medzinárodného turnaja a tiež propagácia a popularizácia tohto športu vo svete.

Prečo sa ricochet stáva tak populárnym raketovým športom?

Kto ešte ricochet neskúsil, premárnil svoju šancu si zahrať naozaj naplno! V Českej republike je k dispozícii okolo 70 kurtov na ricochet. Medzi hlavné výhody ricochetu patrí:

  • Ricochet poskytuje spoločenskú zábavu pre kohokoľvek, ako pre deti, mladistvých, tak aj pre dospelých a seniorov.
  • Ricochetové vybavenie môžete kúpiť za veľmi dostupné ceny, čo je výhodné pre tých, ktorí s týmto športom začínajú, prípadne chcú prevádzkovať tento šport iba rekreačne.
  • Ricochet sa dá hrať celoročne a to v modernizovaných ricochetových kurtoch.
  • Síce Vám to nemusí pripadať, ale ricochet je rýchly šport, počas ktorého zvyšujete svoju fyzickú kondíciu, a zároveň spevňujete celé svoje telo. Je vhodný, keď chcete chudnúť, odporúča sa však skombinovať s ďalšími aktivitami, pretože spôsobuje jednostrannú záťaž.
  • Všetko pre ricochet, aneb aké základné športové vybavenie je potreba zakúpiť?
  • Ak s Ricoche len začínate, je potrebné si teraz povedať, aké je jeho vybavenie. Do základného vybavenia pre ricochet patrí raketa na ricochet a loptičky na ricochet

Tipy na ricochetové rakety

Nevyhnutnou súčasťou je určite ricochetové raketa, bez ktorej sa žiadny hráč nezaobíde. Čo je dôvodom, prečo sa ricochet radí do kategórie raketových športov. Ako bolo spomenuté vyššie, raketa na ricochet je oveľa menší a ľahší, než napríklad raketa na squash či tenis. Tieto extrémne ľahké rakety (130 až 180 g) znižujú riziko poranenia rúk, parí a kĺbov. Toto športové vybavenie je zvlášť vhodné pre ženy a deti - uľahčuje to pohyb a tiež samotnú hru.

Odporúčame tieto ricochetové rakety, ktoré môžete zakúpiť v našom e-shope:

Ricochetová raketa MERCO Revenge - klubová hliníková raketa za veľmi priaznivú cenu

Ricochetová raketa MERCO Spirit - klubová kompozitová raketa vypletená kvalitným výpletom

Ricochetová raketa MERCO Combat - klubová kompozitová raketa vypletená kvalitným výpletom

Ricochetová raketa MERCO Cyclone - závodná grafitová raketa, ktorá je vypletená veľmi kvalitným výpletom.

Loptička na ricochet

Loptičky na ricochet sú podobné squashových loptičkám, majú rovnaké rozmery, ale sú vyrobené z iného materiálu. Povrch ricochetového loptičky je posiaty množstvom otvorom, ktoré tvorí vonkajšiu vrstvu.

1

Loptičky na ricochet rozlišujeme podľa odskoku či sila odrazu o stenu. Podľa toho sa tiež rozoznávajú farby loptičky. Začiatočníci najčastejšie používajú červený loptičku, ktorý sa veľa odráža a odskakuje. Tým majú začiatočníci viac času k loptičke dobehnúť a odohrať ho tak. Pre skúsenejších hráčov ricochetu sú potom fialové loptičky a pre veľmi skúsených hráčov potom loptičky čierne, ktoré sa používajú aj pre turnaje. Rovnako ako je tomu u squashových loptičiek, tak tiež ricochetové loptičky potrebujú pred hrou zohriať na optimálnu teplotu. Za tejto optimálnej teploty sa odskok čierneho loptičky blíži fialovému alebo červenému - tie sa nemusia zahrievať, veľa sa odráža hneď. Pri voľnom páde z výšky 2 metre sa červený loptička odrazí do výšky 54 cm, fialový loptička potom do 34 cm a pretekárske čierny loptičku do výšky 24 cm.

Prečítajte si tiež:

Tenis, squash, badminton a dalšie raketové športy

Všetko o stolnom tenise alebo ping pongu

Vše o tenise a jeho vybavenie

Všetko o squashi a jeho vybavenie

Všetko o badmintone a jeho vybavenie

Alebo prejdite rovno do kategórie Ricochet v našom e-shope.