0918 665 685

Základná výbava pre horolezectvo

Či už ste ostrielaní lezci, alebo sa na lezenie ešte len chystáte, potrebujete kvalitné vybavenie. Lezenie s istením na skalách vonku, na umelých stenách vo vnútri alebo tzv. bouldering sú stále viac a viac populárne. K tomu je potrebné vybavenie, bez ktorého sa len ťažko zaobídete - pohodlné oblečenie, lezecké topánky a základne technické vybavenie. lezecké vybavenie.

1. Lezecké oblečenie

Základom je pohodlie. Pre lezenie vo vnútri stačí pohodlné tričko a kraťasy, trojštvrťové nohavice alebo legíny. Keď už chcete liezť vonku, ideálne je mať buď tenkú funkčnú mikinu alebo bundu. Myslite aj na dážď, ktorý môže nečakane prísť, preto majte pri sebe nepremokavú bundu.

2. Lezecké topánky

Lezečky alebo lezecké topánky sú základom pre bezpečné lezenie. Pokiaľ ste začiatočník, doporučujeme tvrdšiu podrážku a šnurovanie. Správne vybrané topánky by mali kopírovať nohu a určite nesmie byť voľná, ako je to pri bežnej obuvi. Môžu sa vám dokonca zdať trochu malé. Kvalitné lezecké topánky sú kožené, priedušné a flexibilne.

3. Technické vybavenie pre horolezectvo

Pri boulderingu vám postačí dobré oblečenie, lezečky a dobra skala. Prípadne ešte sáčok s magnéziom. A pre bezpečie aj bouldermatka.

Keď se vydáte na stenu, či už von, alebo dovnútra, potrebujete pohodlný a bezpečný sedák (sedací úväzok). Jedná se o zachycovací postroj, ktorý by mal byť ľahký a pri lezení vás nesmie obmedzovať. Vyberajte podľa rozmerov, na trhu sú aj špeciálne úväzky pre deti.

Lezecké lano použijete pre výstup na lezecké steny, skaly, hory aj ľadovce , ale tiež pre slaňovanie. Laná majú rôzne dĺžky, priemer aj vlastnosti. Pri výbere sledujte parameter ?minimálny počet pádov?. Nezabudnite si pribaliť aj karabíny, ktoré znížia vašu váhu pri lezení a istia vás. Mávajú skrutkovací závit a key-lock systém, aby sa vám behom lezenia lano nezachytilo o karabínu.

Pri lezení vonku doporučujeme aj expresky alebo tiež expresné smyčky, čo sú dve karabíny spojené popruhom, ktorými spojíte lano a istiaci bod. Nikdy nezabúdajte na prilbu, ktorá vás ochráni pri prípadnom páde. Vyberajte ju podľa obvodu hlavy.

4. Vybavenie pre pokročilých horolezcov

Pokiaľ si už trúfnete na vyšší level a milujete skialpinismus alebo extrémne ľadovcové výstupy, doporučujeme zakúpiť kvalitný a odľahčený horolezecký cepín s protišmykovou úpravou alebo tiež oceľové nastaviteľné mačky s rýchloupínacím systémom.

Láka vás predstava vzrušujúceho výhľadu do širokej krajiny z vysokej skály? Alebo chcete trénovať na umelej stene? Pozrite sa na našu ponuku výbavy pre horolezectvo alebo sa pozrite na celú kategóriu Camping a outdoor.

Prečítajte si tiež:

Ako vybrať stan - podľa parametra stanu

Ako vybrať turistický varič

Alebo prejdite rovno k výberu horolezeckej výbavy na našom e-shope.