Najlacnejsisport.sk Najlacnejsisport.sk 0918 665 685

Aké oblečenie na snowboard si zakúpiť.

U snowboardingu nie je dôležité vybrať len správne snowboardové vybavenie, dôležité je tiež si vybrať správne snowboardové oblečenie.Snowboarding je typický svojím vlastným štýlom obliekania, ktorý je voľný, pohodlný a súčasne účelný.

Hlavný rozdiel medzi lyžiarom a snowboardistom spoznáte v tom, že snowboardista má voľnejší strih snowboardovej bundy a snowboardových nohavíc.

Do základného snowboardového oblečenia rozhodne patria:

  • bunda na snowboard,
  • snowboardové nohavice,
  • rukavice na snowboard,
  • termo bielizeň,
  • okuliare na snowobard.

Treba však spomenúť, že pri výbere snowboardového oblečenia nie je dôležitý len vzhľad, ale predovšetkým je potrebné sledovať funkčnost a úroveň použitých materiálov oblečenia - to znamená, že je potrebné vziať do úvahy mieru vodeodolnosti, priepustnosť, mieru zateplenie a flexibilitu jednotlivých častí oblečenia (napríklad odnímateľná kapucňa, počet vetracích otvorov, atď.).

Čo sa týka oblečenia na snowboard, není dôležitá len vrchná vrstva, behom jazdy na snowboarde zistíte, že sa buď rychle spotíte, alebo naopak vám hrozí prochladnutie.

Preto sa doporučuje dalšia spodná vrstva oblečenia, ktorá je vyrobená zo savého priedušného materiálu (napríklad termo bielizeň, termotričko a ďalšie), ktorá udržuje telo pekne v suchu.

Druhá vrstva by vás mala tepelne izolovať. Siahnite teda po mikine, alebo napríklad po bunde z fleecu.

Tretia vrstva by vás mala chrániť pred vlhkom a vetrom, tu svoju funkciu plnia priedušné, nepremokavé snowboardové bundy.

Bunda na snowboard - Ako si vybrať snowboardovu bundu?

V prvom rade je potrebné brať do úvahy to, že pri snowboardingu prídete veľmi často ku kontaktu so snehom, preto je treba zvoliť také oblečenie, ktoré je odolné proti vlhku a oderu.

Čo sa snowboardové bundy týka, s výberom snowboardovej bundy sú spojené tieto základné faktory:

Veľkosť snowboardovej bundy

SnowboardAko už bolo uvedené vyššie, snowboarding je typický svojím voľným štýlom, to znamená, že bunda na snowboard by mala byť dostatočne veľká, aby vás pri žiadnom pohybe nikde neťahala. Správnu veľkosť snowboardovej bundy spoznáte aj podľa toho, že keď zdvihnete ruky nad hlavu, tak vám konce rukávov bundy nebudú schádzať na predlaktie. Snowboardovú bundu si vyskúšajte na oblečenie, v ktorom budete jazdiť - to znamená spodná vrstva, prípadne druhá vrstva oblečenia. Dôležité je, aby ste sa v nej cítili maximálne pohodlne.

Estetický vzhĺad snowboardovej bundy

Bunda na snowboard by sa vám teda mala v prvom rade páčiť, to znamená, vyberte si takú farbu a strih, ktorý sa vám najviac páči, a v ktorom sa najviac cítite.

Nepromokavosť snowboardovej bundy (wateproof)

To, či je snowboardová bunda nepremokavá určuje daná ISO norma, ktorá rozdeľuje oblečenie na to, či je premokavé či nepremokavé. Každá snowboardová bunda by mala byť však nepremokavá. Ak je bunda nepremokavá, musí mať vodný stĺpec minimálne od 1200 do 1500 mm. Tie najkvalitnejšie snowboardové bundy odolávajú vodnému stĺpiku až desiatky metrov. Všeobecne platí, že čím vyššie číslo, tým viac bude vaša snowboardová bunda odolná a ochráni vás pred mokrom aj v tých veľmi extrémnych podmienkach.

Snowboardová bunda musí byť odolná proti vetru (windproof)

Celkovú teplotu vo vnútri snowboardovej bundy ovplyvňuje vietor. Preto sa odporúča si zaobstarať takú bundu na snowboard, ktorá bude odolná proti vetru zvonku, ale zase bude priedušná zvnútra. Dajte si teda pri nákupe novej bundy pozor na to, ktorá snowboardová bunda je a ktorá nie je odolná proti vetru.

Priedušnosť snowboardovej bundy (breathability)

Nezdá sa to, ale tiež počas odpočívania stratíte viac ako pol litra tekutiny za deň. Odporúčame si teda zaobstarať takú snowboardovú bundu, ktorá umožňuje dostatočne dýchať, ale nie prostredníctvom otvorov a vetraním, ale vďaka svojej špeciálnej štruktúre látky.

Miera zateplenia snowboardovej bundy

Bundy na snowboard sa líšia svojou mierou zateplenia. Teraz je potrebné si uvedomiť, aký typ jazdca ste a v akých podmienkach budete jazdiť. Ľahšie snowboardové bundy bez zateplenia majú iba podšívku zo sieťoviny. Tieto bundy sú uspôsobené tak, že odvádzajú najlepšie telesné pary. Predpokladá sa, že v nej budete stále aktívny a v pohybe. Ak skôr preferujete snowboardovú bundu so zateplením, v kľude si môžete oddýchnuť napríklad pri stánku s občerstvením. Tieto bundy sú určené pre tých, ktorý sa príliš nespotia a preferujú príjemný pocit tepla.

SnowboardVetracie otvory snowboardovej bundy

Aj keď vaše snowboardová bunda bude mať vysokú mieru priedušnosti, pri aktívnom pohybe sa budete rovnako viac potiť. Aby nedochádzalo k zrážaniu telesnej pary na vnútornej strane látky, sú snowboardové bundy vybavené vetracími otvormi na zips - tak zvané Ventingy. Vetracie otvory sú najčastejšie umiestnené na bundách v podpazuší, prípadne na chrbte. Vetracie otvory sa dajú ľahko rozopnúť a pomôžu vám rýchlo odviesť telesné pary z tela preč. Dajú sa otvárať a zatvárať podľa vašej súčasnej potreby.

Snowcatcher - pás proti snehu

Bundy na snowboard sú vybavené pásom proti snehu, tak zvaný snowcatcher. Tento pás vás chráni pred snehom a vetrom. Zapínanie pásu je jednoduché, pás sa zapína na cvoky. Niektoré snowboardové bundy umožňujú odopnutí pásu. Pás je tiež vybavený gumovými prúžkami a to z toho dôvodu, aby sa vám nevyhrnovala. Tiež sa veľmi často dá pomocou pútok pripnúť k osadeným priechodkam snowboardových nohavíc.

Nohavice na snowboard - Ako si vybrať snowboardové nohavice?

Ďalšou dôležitou súčasťou snowboardového oblečenia sú nohavice na snowboard. Vyberajte snowboardové nohavice na základe týchto faktorov:

Kupujte iba snowboardové nohavice

Mnoho ľudí si miesto pravých snowboardových nohavíc zaobstará na dosku buď lyžiarske, alebo iné outdoorové nohavice. Naozaj, pre snowboarding je potrebné kúpiť pravé snowboardové nohavice. Verte, že už po prvom dni jazdenia na snowboarde pocítite zásadný rozdiel. Vôbec nezáleží, či ste začiatočník alebo pokročilý snowboardista, chybu určite nespravíte, keď si kúpite kvalitné, nepremokavé snowboardové nohavice. V prvom rade, ako začiatočník, budete tráviť viac času na kolenách alebo na zadku a v týchto chvíľach určite oceníte nepremokavosť nohavíc. Ak si vezmete obyčajné nohavice, hneď po prvom páde zistíte, že ste mokrí až na kosť a bude vám zima. Týmto si môžete pôžitok zo snowboardingu znechutiť.

SnowboardSprávna dĺžka snowboardových nohavíc

So šírkou snowboardových nohavíc si až tak hlavu nemusíte lámať, pretože obvod pásu možno spravidla nastaviť pomocou pásikov na suchý zips. Dôležité je si vybrať nohavice so správnou dĺžkou nohavíc. Ideálne dĺžku nohavíc spoznáte podľa toho, ak vám pri drepe koniec nohavice nevyjde cez horný okraj snowboardové topánky. Ďalší dôležitý faktor je, že vás nohavice nesmie ťahať cez stehná alebo v rozkroku.

Vetracie otvory snowboardových nohavíc

Rovnako ako tomu bolo u snowboardové bundy, tiež u snowboardových nohavíc sú veľmi užitočné Ventingy - vetracie otvory. Na snowboardových nohaviciach sú Ventingy umiestnené po bokoch nohavíc alebo na vnútornej strane nohavíc. Vetracie otvory u nohavíc sa tiež dajú veľmi ľahko rozopnúť a tým pomôžete rýchlemu odvodu telesnej pary od tela preč.

Strih snowboardových nohavíc

Snowboardové nohavice sú typické svojím voľným strihom, nízkym rozkrokom a širokými nohavicami. Takto vyzerajú bezpochyby nohavice na snowboard, ktoré sú zároveň veľmi praktické pri jazdení, lebo dovoľujú snowboardistom maximálnu voľnosť a pohodlie pri jazde, pri skokoch či rôznych trikoch. Rada na záver: Ak vás niekde snowboardové nohavice tiahnu, určite si vyskúšajte iné.

Odolnosť proti oderu

Ako už bolo spomenuté, pri jazde na snowboarde vás môže prekvapiť nepríjemný pád. Vyberajte teda také snowboardové nohavice, ktoré sú nielen nepremokavé, ale tiež odolné proti oderu. Kvalitné snowboardové nohavice sú vyrobené zo spevneného materiálu, alebo sú vypchaté na rizikových miestach (napríklad kolená, zadok). Týmto sa zmäkčí vaše pády a zvýši pevnosť snowboardových nohavíc.

Funkčnosť proti estetickosti snowboardových nohavíc

Mnoho snowboardistov sa ďaleko viac zaujímajú o estetický vzhľad snowboardových nohavíc pred dôležitou funkčnosťou nohavíc. Naozaj, nezabúdajte na funkčnosť snowboardových nohavíc - to znamená nepremokavosť, priedušnosť alebo napríklad počet vetracích otvorov. Na svahu to určite oceníte ďaleko viac než vzhľad nohavíc!

Snowboardové rukavice - Ako si vybrať rukavice na snowboard?

Do skupiny snowboardového vybavenia sa tiež radia rukavice na snowboard. Rukavice sú veľmi dôležitou súčasťou snowboardistov a to preto, že dochádza k častému kontaktu rúk so snehom.

Snowboardové rukavice teda plnia v prvom rade funkciu ochrannú - chránia vaše ruky pred snehom, ľadom a dopadom. Z tohto dôvodu sú rukavice vyrábané zo spevneného silnejšieho a vodeodolného materiálu. Odporúčame vybrať také rukavice, ktoré sú trvanlivé, nepremokavé, majú spevnenú dlaň a špeciálne výstuhu zápästia.

Pri výbere snowboardových rukavíc sa zamerajte na:

Veľkosť rukavíc na snowboard

Základom je, aby vás snowboardové rukavice nikde netlačili, mohli by vám začať vaše prsty mrznúť. Ak si nie ste úplne istí správnou veľkosťou rukavíc, odporúčame si zmerať vašu dlaň od zápästia až po koniec prostredníka. Tento údaj napíšte do objednávacieho formulára a my sa vám pokúsime vybrať správnu veľkosť rukavice.

SnowboardPriedušnosť snowboardových rukavíc

Rovnako ako tomu je u snowboardových nohavíc alebo bundy, tiež rukavice by mali byť vyrobené z vodeodolného a priedušného materiálu. Ak preferujete väčší tepelný komfort, vyberte si snowboardové rukavice s vnútornou fleecovou vložkou, ktorú môžete hravo vybrať. Tieto snowboardové rukavice ďaleko rýchlejšie schnú. Hlavný rozdiel medzi palcovými a prstovými rukavicami je v tom, že s palcovými rukavicami pociťujete väčší teplejšie komfort, zatiaľ čo v prstových rukaviciach lepšie manipulujete s viazaním alebo zipsom bundy či nohavíc.

Prevedenie snowboardových rukavíc

Snowboardové rukavice sa vyrábajú v dvoch prevedeniach a to snowboardové rukavice s dlhým rukávcom cez bundu a snowboardové rukavice s krátkou manžetou pod bundu. Prstové snowboardové rukavice sú krátke, jednovrstvové určené pre jazdu na rampe.

Snowboardové rukavice s vlastným chráničom

Na trhu sa tiež stretnete so snowboardovým rukavicami s vlastným chráničom, ktorý ochráni vaše zápästie pri náhodnom páde. K niektorým modelom rukavíc sa dajú chrániče dokúpiť.

Termo prádlo na snowboard - Ako si vybrať termo prádlo?

Ako už bolo spomenuté vyššie, u snowboardového oblečenia nie je dôležitá len vrchná vrstva oblečenia (snowboardová bunda, snowboardové nohavice), odporúča sa tiež zamerať na spodnú, prípadne strednú vrstvu oblečenia:

Spodná vrstva vám pomôže odvádzať vlhkosť v podobe potu od pokožky, a tým zabránite ochladenie alebo naopak prehrievaniu tela zapríčinené dôsledkom fyzickej aktivity. Touto vrstvou udržujete svoje telo v optimálnom tepelnom komforte. Táto transportná vrstva je v priamom kontakte s vašou kožou, vyrába sa z neabsorbujúcich syntetických vlákien, ktoré nielen izolujú, ale tiež umožňujú odvádzať telesné pary od vášho tela preč. Tieto syntetické vlákna nebobnajú, medzipriestory v tkanine zostávajú otvorené a týmto bielizeň zachováva svoju priedušnosť. Dôležité, ako zabezpečiť, aby termoprádlo plnilo dobre svoju funkciu je, aby na vašom tele bolo obopnuté.

Stredná izolačná vrstva je vyrobená z rôznych druhov izolačných vlákien a tkanín. Veľmi často sa používajú materiály vyrobené zo syntetických vlákien, ktoré neabsorbujú vlhkosť, a preto si týmto zanechávajú dobré izolačné vlastnosti. Syntetika má tiež v porovnaní s prírodnými vláknami väčšiu schopnosť transportu vlhkosti, a to vďaka menšej absorpcii vody. Syntetické materiály tiež ďaleko rýchlejšie schnú než prírodné materiály. Do tejto vrstvy možno zahrnúť rôzne fleecové oblečenie.

Posledným typom je ochranná vrstva, ktorá vás chráni proti poveternostným vplyvom. Táto vrstva musí byť nepremokavá a zároveň musí byť priedušná, a to preto, aby zabránila hromadeniu vlhkosti zvnútra v izolačnej vrstve.


Prečítajte si tiež:

Ako vybrať snowboard?

Ako vybrať topánky na snowboard

Ako vybrať viazanie na snowbard

Ako vybrať prilbu na snowboard

Ako vybrať okuliare na snowboard

Ako vybrať chrániče na snowboard

Aké príslušenstvo na snowboard zakúpiť?

Zima nám práve začína a my sme se rozhodli Vám oprášiť zimnú ponuku športových potrieb