0918 665 685
TIP: Parkour Výpredaje

Ako vybrať paddleboard.

Zamilovali ste sa do paddleboardingu alebo ešte len spoznávate tento nadčasový a trendy šport? Pri výbere správneho paddleboardu musíte zohľadniť niekoľko základných parametrov, aby ste si užili každú vlnku na mori alebo splavovanie rieky. Poďte s nami objaviť vodný šport, ktorý apeluje na hit tohtoročného leta - vyberieme vám paddleboard priamo na mieru.

Čo je paddleboard?

Stand Up Paddleboarding čiže SUP je úžasný vodný šport, pretože je určený pre začiatočníkov, rodiny s deťmi, ale aj profesionálov, ktorí milujú adrenalín. Ide o pevnú alebo nafukovaciu dosku, na ktorej plávate postojačky a za pomocou pádla môžete zjazdiť rieku alebo brázdiť vlny azúrového mora.

Veľmi často však zákazníci mylne zadávajú do vyhľadávania slovo padlboard alebo výraz Ako vybrať paddlboard - skrátka vypadne písmenko a už sa nedopátrate relevantných informácií, čo je v prípade tohto svižného športu škoda, nemyslíte?

Nosnosť, dĺžka a šírka paddleboardu

Pri výbere je potrebné zohľadniť niekoľko základných pravidiel - je nutné prihliadnuť k maximálnej nosnosti daného paddleboardu, ktorá sa väčšinou pohybuje v rozmedzí 90 až 140 kg. Pri výbere nižšej nosnosti, než je vaša hmotnosť, dochádza k ponoreniu dosky a tým pádom sa horšie ovláda.

Dôležitým faktorom je tiež dĺžka dosky paddleboardu, ktorá by mala zodpovedať štýlu vašej jazdy, skúsenostiam a využitie. Čím dlhšia doska (od 380 cm vyššie), tým rýchlejší, ale horšie sa ovládajú. Zato môžete zažiariť na SUP pretekoch. Ideálne veľkostí sú stredné dosky od 270 do 370 cm, ktoré majú mnohostranné využitie a sú určené pre široké spektrum ľudí. Krátke dosky sa teda ovládajú najlepšie a využívajú sa hlavne pri surfingu.

Rozhodujúca je tiež šírka dosky- paddleboardy by mali mať protišmykový nášľap a tiež širšiu plochu, pre lepšiu stabilitu a bezpečnosť. Ak však ste priaznivci adrenalínu, môžete investovať tiež do úzkej dosky (do 76 cm), ktorá síce nie je toľko stabilná (vyžaduje teda už nejaké skúsenosti), zato je rýchlejšia.

Paddleboardy sa potom delia podľa konštrukcie na pevné a nafukovacie - opäť záleží, aké máte nároky, skúsenosti, aký vyznávate štýl a či máte priestor na uskladnenie.

Pevný paddleboard pre vyvádzanie na vlnách oceánov

Milovníci mora a oceánov ocenia pevné paddleboardy, ktoré majú tvrdú a pevnú konštrukciu, vďaka čomu budete mať dosku pod lepšou kontrolou pri schádzaní. Pevné boardy sú určené pre skúsenejších športovcov a na preteky - odporúča sa vybrať si tuhú konštrukciu s ľahšou hmotnosťou. Pri jazde na vlnách vyberajte tenkú hranu paddleboardu, ktorá bude perfektne prerezávať vlnu za vlnou. Veľkou nevýhodou je však vyššia cena, pretože kvalitné paddleboardy sú vyrobené z carbonu, ale aj neskladnosť, lebo dĺžka dosahuje okolo 3 metrov a to už pod posteľ neschováte.

Nafukovací paddleboard ako ideál pre dovolenku nielen na Slovensku

Paddleboard shopy sú doslova zavalené dopytom na nafukovacie paddleboardy - sú maximálne skladné, teda s vami môžu precestovať celý svet. Hoci to tak nemusí vyzerať, tak nafukovacie paddleboardy sú veľmi odolné proti poškodeniu (kamienky, nárazy a pod.), A to dokonca viac než pevné boardy. Nafukovacie boardy sa ľahko nafúknu aj vyfúknu vďaka priloženej pumpe, navyše máte väčšinou pribalenú tašku, do ktorej ho zabalíte, hodíte do kufra auta a už mierite ústrety dobrodružstvám. Preskúmať môžete veľmi obľúbenú kolekciu Aqua Marina Paddleboard, ktorá ponúka úžasnú paletu designov i prevedenie paddleboardov.

Materiály, z ktorých sa paddleboardy vyrábajú, sú vysoko kvalitné a pevné, navyše môžu byť odolné voči slanej vode aj UV žiareniu. Príkladom môže byť aj extrémne tuhý materiál Drop-Stich Paddleboardu Z-Ray X2 s nosnosťou až do 130 kg pre maximálny komfort a bezpečie pri jazde. Všetky informácie uvádzajú výrobcovia priamo u daného výrobku (šírka, dĺžka, materiál, vlastnosti, príslušenstva a pod.), čo vám pomôže pri výbere.

Pádlo pre paddleboard a ďalšie doplnky

Bez pádla by nebol paddleboarding - ak zrovna nebol súčasťou SUPu, môžete si zaobstarať paddleboard pádlo zvlášť a vybrať si opäť podľa štýlu jazdy a ceny. Lacnejšie pádla sú vyrobené z hliníka a plastu, sú nastaviteľné a dajú sa zložiť do tašky. Sú vhodné hlavne pre začiatočníkov. Ľahké, drahšie, ale zato veľmi pevné a dynamické pádla, vhodné pre skúsených vodákov a surfistov, sú vyrobené z carbonu a pádlovania je stabilné a bez chvenia. Všetky typy pádiel už mávajú ergonomickú rukoväť, ktorá vám paddleboarding maximálne spríjemní.

Súčasťou SUP balenia bývajú ďalšie doplnky, ktoré sú nevyhnutné alebo užitočné pre jazdu na paddleboarde. Ak nemáte komplet zostavu, doporučujeme dokúpiť:

  • istiace lanko (bezpečnostný remienok)
  • pumpu na nafúknutie aj vyfúknutie
  • nepremokavú tašku na paddleboard
  • postranné či stredové plutvy

Paddleboard podľa tvarov

Je potrebné si tiež uvedomiť, či s paddleboardingom ešte len začínate alebo len chcete povýšiť svoje doterajšie skúsenosti a zažiť SUP závody alebo prepojiť doskus s jogou a fitness či rybárčením. Náš eshop ponúka niekoľkonásobné tvary paddle boardov:

Race Paddleboard (závodný paddleboard) - je učený pre skúsenejších jazdcov, lebo je úzky a dlhý, teda je ťažšie udržať stabilitu. Vyniká svižnou rýchlosťou, perfektne drží smer a je ideálny na intenzívne tréningy či preteky.

Yoga Paddleboard (pre jógu a fitness) - stabilná a široká doska s protišmykovým nášľapom si môžete užiť na pokojnejších hladinách a pri prechádzke precvičovať jogu, čo je dokonalosť sama.

Allround Paddleboard - "zlatá stredná cesta", teda stredná dĺžka a šírka dosky je určená pre široké spektrum ľudí. Doska je vhodná do pokojnejších vôd, je stabilná a vhodná aj pre začiatočníkov.

Drift Fishing Paddleboard (Bočné plaváky pre lepšiu stabilitu) - veľmi stabilný paddleboard vyvinutý špeciálne pre milovníkov rybárčenia. Väčšinou býva doska opatrená držiakmi na prúty a sedadlom.

Super Trip Paddleboard (široká doska pre vysokú stabilitu) - doska určená pre celú rodinu. Široká a dlhá doska dopraje zábavu pre viac jazdcov a môžete si tak užiť rodinné výlety po riekach i jazerách. Doska má viac úchytov, aby sa všetci účastníci dostali pohodlne na palubu.

Paddleboard do pokojných vôd (pre začiatočníkov) - ideálny pre začiatočníkov a novych nadšencov, ktorí chcú rozjímať v pokojných vodách a kochať sa pri preplávanie panorámami okolia. Bývajú väčšinou nafukovacie, preto s vami môžu cestovať od vody k vode.

Naša ponuka je však oveľa širšia, pretože chceme dopriať úžasný paddleboarding ženám, deťom, profesionálnym športovcom, ale aj celým rodinám.

Môžete sa riadiť uvedenou dĺžkou, šírkou, ale aj typom vodnej hladiny, ktorú chcete prebrázdiť.

Skrátka je to šport, ktorý musíte vyskúšať.

Prečítať tiež:

Paddleboard - originálna vodná zábava pre celú rodinu

Chcete dostávať náš newsletter a mať dopravu nad 80 € ZADARMO?
Zaregistrujte sa