Najlacnejsisport.sk Najlacnejsisport.sk 0918 665 685

Ako vybrať tenisovú raketu

Ako už bolo napísané v článku Všetko o tenise a jeho vybavenia, tenis patrí medzi najznámejšie raketové športy vôbec. Raketové športy preto, lebo základom tejto hry a tenisové vybavenie vôbec je tenisová raketa.

V tomto tenisovom článku sa dozviete:

 • Aký bol vôbec vývoj tenisových rakiet?
 • Podľa akých parametrov a kritérií teda vybrať tenisovú raketu?
 • Tenisovú raketu vyberáme podľa vašej tenisové výkonnosti

Aký bol vôbec vývoj tenisovej rakety?

Tenisová raketa má celkom zaujímavú históriu. V počiatku bol loptička odpaľovaná holou rukou, avšak z dôvodu toho, že tento štýl hry spôsoboval častému zranenia hráčov, začali si hráči ruky omotávať kožou alebo látkou. V ďalšom stupni vývoja boli vytvorené špeciálne rukavice a následne potom pálky, z ktorých sa potom vyvinula finálna podoba tenisové rakety.

Dnešná podoba tenisovej rakety sa objavila v Taliansku a to v 14. storočí, kedy rám tenisové rakety bol z dreva a výplet potom vytvorený z napätých zvieracích črievok. V 16. storočí sa potom objavila raketa s dlhým držadlom a oválnu úderovú plochou. Tieto rakety si mohli dovoliť len zámožnejší ľudia. Tenis sa zatiaľ hral v interiéroch.

Ako už bolo spomenuté v histórii tenisu, Angličan WC Wingfield si v roku 1874 nechal hru tenis patentovať, súčasne si nechal patentovať aj vybavenie pre vonkajší tenis. Od tejto chvíle sa tenis a jeho pravidlá rozšírili do Ruska, Indie, Číny a Kanady.

Akú podobu mali tenisové rakety?

V roku 1675 prišiel hráč Mitelli z Bologne s revolučnou novinkou drevených tenisových rakiet. V drevenom ráme rakety budú otvory, v ktorých budú viesť výplety, a držadlo rakety bude obalené kožou. Experimentovalo so skosenými tvary rakety, avšak sa znova vrátilo späť k oválnemu tvaru hlavy rakety. V nasledujúcom období dochádzalo k neustálemu vylepšovaniu tenisových rakiet (lepšia struny a laminovanie). Veľkou nevýhodou drevených tenisových rakiet bola veľká hmotnosť a malá tuhosť rámu, čím dochádzalo ku krúteniu rámu, ďalej bol rám veľmi náchylný na počasie, absorbovala vlhkosť, čím sa menili herné vlastnosti rakety.

Vývoj išiel dopredu a na rad prišli kovové tenisové rakety, a to v tridsiatych rokoch dvadsiateho storočia. Veľkou popularitu získala oceľová tenisová raketa Dayton, ktorá bola vypletená oceľovými strunami. V roku 1960 si v Paríži Jean René Lacoste nechal patentovať kovovú raketu s otvoreným krkom, ktorá bola ľahká a vyvážená, tento patent výrazne zmenil históriu tenisového vybavenia a drevené tenisové rakety sa prestali vyrábať. Po pár rokoch sa spojil Jean René Lacoste s Tonym Trabertem (pracoval ako konzultant pre firmu Wilson). Neskôr firma Wilson od Lacostu odkúpili patent a rozbehli výrobu tenisových rakiet Wilson. Cez rôzne vylepšenia kovových tenisových rakiet boli na prelome osemdesiatych rokov dni kovových rakiet spočítané, pretože sa objavili nové, ľahšie a silnejšie materiály, ako je grafit, fiberglass, boron, magnézium alebo tiež kompozitné materiály.

V roku 1968 vyhral Arthur Ázie s hliníkovou tenisovou raketou US Open, neskôr v roku 1976 prišiel Howard Head s ďalším technickým prelomom a vyrobil pre Prince kompozitný tenisovú raketu s výnimočne veľkou hlavou Oversize. vznikla tiež oblasť výpletu, tzv. sweet spot, čo vykazuje najlepší odraz tenisovej loptičky s najväčšou kontrolou. Tento trend tenisových rakiet urobil výrazný posun, kedy vďaka týmto inováciám tenisti začali hrať oveľa tvrdšie a presnejšie.

Podľa akých parametrov a kritérií teda vybrať tenisovú raketu?

Keďže dochádza k neustálemu rozvoju nových technológií, na trhu tenisových rakiet nájdeme širokú ponuku, preto nie je vôbec jednoduché si vybrať tú pravú. Tenisová raketa musí zodpovedať vášmu hernému štýlu, vašim požiadavkám a potrebám. Na čo sa teda pri výbere tenisové rakety zamerať?

Na aký účel kupujete tenisovú raketu?

Ako je to u každého športového vybavenia, tak iu tenisu je dôležité si rozhodnúť, k akému účelu tenisovú raketu kupujete. Ak kupujete tenisovú raketu pre svoje deti a viete, že v tomto športe ho budete podporovať, na vybavenie tenisu rozhodne nešetrite. Ak však hľadáte tenisovú raketu pre rekreačný šport, postačí vám s kľudným svedomím aj lacné tenisové rakety.

Tenisové raketyDĺžka tenisovej rakety

Obvykle dosahujú tenisové rakety dĺžky 680 až 690 mm, existujú však aj predĺžené tenisové rakety s maximálnou dĺžkou 736,6 mm.

Vyváženie tenisovej rakety

Vyváženie tenisovej rakety určuje polohu ťažiska, ktorá je meraná od konca rukoväte a ovplyvňuje manévrovateľnosť aj silu úderu vzhľadom k vydanej energii. Meria sa v milimetroch od konca rukoväte smerom k hlave rakety.

Rozoznávame:

 • vyváženie do hlavy - viac ako 345 mm (určené pre začiatočníkov a rekreačných hráčov),
 • vyváženie na stred - od 345 do 340 mm (určené pre stredne pokročilých hráčov),
 • vyváženie do ruky - menej ako 340 mm (určené pre profesionálnych hráčov).

Hmotnost tenisovej rakety

Rozoznáváme:

 • ultra ľahká - menej ako 240 g, vhodná pre začiatočníkov a rekreačných hráčov,
 • ľahká - od 241 do 280 g, vhodná pre začiatočníkov a pokročilých hráčov,
 • stredne ťažká - od 281 do 300 g, vhodná pre stredne až pokročilých hráčov,
 • ťažká - viac než 301 g, vhodná pre trénované hráčov profesionálov a profesionálnych hráčov.

Veľkosť hlavy tenisovej rakety

Hlavou rakety rozumieme vypletenú časť rakety. Veľkosť hlavy ovplyvňuje nasledujúce, čím väčšia hlava, tým menšia možnosť pootočenie rakety v ruke, a umožní vám vyvinúť väčšiu silu pri údere.

Rozoznávame:

 • Midsize = označenie veľkosti hlavy vhodná pre profesionálnych hráčov (menej než 600 cm2)
 • Midplus = označenie veľkosti hlavy vhodná pre stredne i viac pokročilých hráčov so zvládnutou technikou úderu (od 690 do 600 cm2)
 • Oversize = označenie veľkosti hlavy vhodná pre začiatočníkov a rekreačných hráčov tenisu (od 691 do 740 cm2)
 • Super oversize = označenie veľkosti hlavy vhodná pre začiatočníkov a rekreačných hráčov (viac než 741 cm2)

Aká by mala byť veľkosť držadla?

Tenis Veľkosť držadla pre mužov:

 • Muži zvyčajne volia veľkosť držadla č. 3 (4 3/8).
 • Tý muži, ktorý majú väčšiu ruku (väčšinou výška okolo 2 m), volia veľkosť držadla č. 4.

Veľkosť držadla pre ženy:

 • Ženy zvyčajne volia veľkosť držadla č 2 (4 ¼).

Veľkosť držadla pre deti:

 • Deti majú spravidla jednotnú veľkosť držadla.

Tuhosť rámu tenisovej rakety

Ak je rám tuhý, reaguje rovnako vo všetkých miestach výpletu hlavy, na druhú stranu prenáša na paži podstatne viac vibrácií a otrasov.

Rozoznávame:

 • Tuhý rám - vhodné pre príležitostní hráčov tenisu
 • Stredne tuhý rám - vhodné pre začiatočníkov a pokročilých hráčov tenisu
 • Pružný rám - vhodné pre pokročilých a profesionálnych hráčov tenisu

Výplet tenisovej rakety

Pri kúpe tenisovej rakety si všimnite, či je vypletená alebo nie. Tenisové rakety pre pokročilých a profesionálnych hráčov sa väčšinou predávajú bez výpletu, pretože sa predpokladá, že si zaobstará výplet zvlášť na základe svojich požiadaviek.

Viac sa dozviete v článku Ako vybrať vhodný tenisový výplet?

Akého výrobcu tenisovej rakety zvoliť?

Na internete a v obchodoch nájdete širokú ponuku najrôznejších značiek tenisových rakiet.

V našom e-shope Najlacnejsisport.sk ponúkame naozaj široký sortiment tenisových rakiet, a to od tých najlacnejších, až po značkové profesionálne rakety.

tenisové rakety BABOLAT

tenisové rakety HEAD

tenisové rakety MERCO

tenisové rakety SPARTAN SPORT

tenisové rakety WISH

Tenisovú raketu vyberáme podľa vašej tenisovej výkonnosti

Výber správnej tenisové rakety je jedným z najdôležitejších krokov v kariére každého tenistu. V túto chvíľu je potrebné si predovšetkým úprimne priznať, aká je vaša výkonnostná úroveň v tenise. Od tohto sa totiž odvíja správna veľkosť hlavy tenisové rakety, správna hmotnosť, vyváženie a profil tenisovej rakety.

Teraz si rozdelíme tenisových hráčov podľa výkonnosti:

 • tenisové rakety pre deti
 • tenisové rakety pre juniorov
 • tenisové rakety pre začiatočníkov
 • tenisové rakety pre pokročilých hráčov
 • tenisové rakety pre závodné hráčov

Tenisové rakety pre deti

Detské tenisové rakety sú vyrábané už pre deti od troch rokov. Dôležité je maximálna ochrana pred vibráciami. Na trhu sa môžete stretnúť s tenisovými raketami, ktoré sa vyrábajú s dizajnom závodného hráčov a to preto, aby mali deti pocit, že hrajú so špičkovou tenisovou raketou, akú používa napríklad Rafael Nadal (tenisová raketa Babolat).

Tenisové raketyHmotnosť detských tenisových rakiet

Základný parameter pri výbere detskej tenisove rakety je hmotnosť. Detské rakety by sa mali pohybovať medzi 150 a 235 g.

Veľkosť hlavy detských tenisových rakiet

Hlava tenisovej rakety by mala byť v pomere k celkovej dĺžke väčšej a to preto, aby sa dieťa ďaleko ľahšie triafal.

Veľkosť detských tenisových rakiet

Detská tenisová raketa je typická svojím rozmerom, dĺžky začínajú na 48 cm a končí 64 cm.

Tenisové rakety pre juniorov.

Rovnako ako je tomu u detských tenisových rakiet, na trhu možno nájsť juniorské tenisové rakety, ktoré sa svojím dizajnom podobajú tenisovým raketám závodných hráčov. Rovnako je tu dôležitá maximálna ochrana pred vibráciami.

Hmotnosť tenisových rakiet pre juniorov

Základný parameter pri výbere tenisové rakety je hmotnosť. Juniorské tenisové rakety by mali mať hmotnosť od 240 do 265 g - pre staršie deti do 13 rokov veku.

Veľkosť hlavy tenisových rakiet pre juniorov

Hlava tenisovej rakety by mala byť v pomere k celkovej dĺžke väčšej, a to preto, aby sa dieťa ďaleko ľahšie triafal.

Veľkosť tenisových rakiet pre juniorov

Detská tenisová raketa je typická svojím rozmerom, dĺžky začínajú na 48 cm a končí 64 cm.

Tenisové rakety pre začiatočníkov

TenisZačiatočníci tenisti sú tý, ktorý sa rozhodli hrať tenis príležitostne a ktorý nemajú žiadne skúsenosti s tenisom. Týto hráči sa pri hre celkom rýchlo unavený, nemajú také rýchle reakcie a dostatočnú vytrénovanú fyzičku. Ich švih je väčšinou krátky a pomalý. Pre týchto hráčov sú k dostaniu tenisové rakety pre začiatočníkov.

Hmotnosť tenisových rakiet pre začiatočníkov

Tenisová raketa pre začiatočníkov by mala byť ľahká až stredne ťažké, a to preto, aby sa hráč príliš skoro neunavil, nízka hmotnosť zaistí tak lepšiu ovládateľnosť rakety. Týmto sa hráč vyhne zdravotným problémom s preťažením zápästia alebo tenisovým lakťom, ktoré spôsobujú hlavne vibrácie a otrasy pri dopade tenisovej loptičky. Voľte tenisovú raketu s hmotnosťou od 230 do 285 g.

Veľkosť hlavy tenisových rakiet pre začiatočníkov

Hlava tenisovej rakety by mala byť oversize alebo superoversize, čo je veľkosť od 660 do 760 cm2. Väčšia hlava znamená väčšiu plochu pre úder a zvýši šancu pri odpale tenisovej loptičky. Táto veľká tenisová raketa odpustí viac chýb.

Vyváženie tenisových rakiet pre začiatočníkov

Tenisová raketa musí byť vyvážená do rukoväte, čo zvyšuje razanciu úderov, je tiež spôsobené nižšou hmotnosťou tenisové rakety. Pre zabezpečenie a zvýšenie celkovej údernosti rakety je dobré mať ťažisko posunuté na stred (od 350 mm).

Tenisové rakety pre pokročilých hráčov

Tretí stupeň tenisovej úrovne sú pokročilý hráči, ktorý vyberajú medzi tenisovými raketami pro pokročilé. Týto hráči tenis hrajú dlhšiu dobu a venujú sa tomuto športu pravidelne. Majú dobrú fyzickú kondíciu a rýchlo zvládajú reakcie, teda celkom razantne zvládajú odohrať jednotlivé údery. Pokročilý hráči potrebujú vyvážený pomer medzi kontrolou a silovú hrou.

Tenisové rakety Hmotnosť tenisových rakiet pre pokročilých hráčov

Tenisová raketa pre pokročilých je oproti začiatočníkovi o niečo ťažšie. Vďaka tomuto raketa dobre tlmí vibrácie, je viac stabilný a údernejšie. Pokročilý hráč s pomalším švihom vyberá tenisovú raketu s hmotnosťou od 270 do 290 g, kdežto pokročilý hráč s rýchlejším švihom siaha pre tenisovú raketu s hmotnosťou od 280 do 295 g.

Veľkosť hlavy tenisových rakiet pre pokročilých hráčov

Hlava tenisovej rakety je o trochu menšia ako u rakety pre začiatočníka, najlepšie tomu zodpovedá hlava rakety od 645 do 660 cm2.

Vyváženie tenisových rakiet pre pokročilých hráčov

Odporúča sa vyváženie tenisových rakiet na stred či ľahko do hlavy od 325 do 335 mm.

Tenisové rakety pre závodných hráčov

Tenisové rakety pre závodných hráčov sú určené pre tenistov, ktorý majú rýchlu reakciu, dlhý náprah a technicky vykonaný úder. Správny výber tenisové rakety je dôležitý a je potrebné zvoliť takú tenisovú raketu, ktorá nie je len silová, ale ktorá tiež umožňuje presnú kontrolu celej hry.

Hmotnosť tenisových rakiet pre závodných hráčov

Závodné hráči používajú tenisové rakety s hmotnosťou od 300 ga viac.

Veľkosť hlavy tenisových rakiet pre závodných hráčov

Hlava tenisovej rakety by mala býť od 580 do 645 cm2.

Vyváženie tenisových rakiet pre závodné hráčov

Vyváženie tenisové rakety je závislé na štýle hry. Ak si hráči volia hru na sieti, keď je dobrá manévrovateľnosť, tak potom je potrebné zvoliť tenisovú raketu vyváženú na stred. Pre hru od základnej lajny naopak je potrebné zvoliť tenisovú raketu vyváženú do hlavy, čím dôjde k lepšej stabilite a pocitu pevného držania rakety.


Prečítajte si tiež:

Tenis, squash, badminton a ďalšie raketové športy

Všetko o tenise a jeho vybavenie

Tenisové rakety Babolat a tenisové rakety Head

Ako vybrať vhodný tenisový výplet?


alebo prejdite rovno do kategórie tenisové rakety v našom e-shope.