MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Výpredaj

Ako vybrať vybavenie pre florbalového brankára

Florbalový brankári majú zo všetkých florbalových hráčov najrozsiahlejší vybavenie, čím sa ich výber vybavenia stáva najkomplikovanejším. Brankári sa stavajú do cesty strelám, ktoré môžu dosahovať rýchlosť okolo 200 km / h. Z toho vyplýva, že sa musí nejakým spôsobom tiež chrániť. V skorších dobách, v počiatkoch florbalu u nás, sa brankár zvyčajne vybavil helmou na hokej, chrániče použil buď tiež hokejové, alebo si vypchal oblečenie. Na rozdiel od hráčov v poli, ktorým stačí vybrať florbalovú hokejku a správnu halovú obuv, tak florbalový brankár vyberá oveľa viac vecí. To platí najmä v dnešných časoch, keď obľuba florbalu prudko stúpla, a preto je k zohnaniu nepreberné množstvo rôznych druhov vybavenia florbalového brankára, a to rôzneho dizajnu a v rôznej kvalite, podľa daného výrobcu.



Ako správne vybrať masku čiže aj helmu florbalového brankára?

Florbalová maska pre brankára je primárne súčasťou jeho vybavenia, bez masky sa chytá veľmi zle a navyše rovnako v oficiálnom zápase brankára bez masky podľa pravidiel byť nemôže. V pravidlách florbalu nie je presne stanovené, ako by mala taká maska vyzerať. Maska musí spĺňať požiadavky na bezpečnosť brankárov, musia chrániť predovšetkým oči a vôbec tvár, ktorý je citlivý na bolesť. Maska by mala na tento účel byť predovšetkým dostatočne pevná, aby nedochádzalo k praskaniu materiálu a prípadnému zraneniu brankára. Na rozdiel od hokejovej brankárske prilby sú florbalové masky veľmi ľahké, čo zvyšuje komfort brankárov.

V dnešnej dobe tieto požiadavky zabezpečujú v podstate všetky dostupné helmy, pretože snáď všetky dnes dostupné modely sú dnes schválené Medzinárodnou florbalová federácia (IFF). Preto sa môžeme pri výbere zamerať už len na dizajn, pohodlnosť a ďalšie osobné preferencie.

Florbalové masky môžeme vo všeobecnosti rozdeliť na masky seniorské a masky juniorské:

  • Juniorské florbalové brankárske maskySú veľkostne o niečo menšie. Môžu byť používané hráčmi do 15 rokov. Sú tiež používané pre školské potreby v rámci telesnej výchovy. Tieto masky majú všetky rovnakú stavbu, vyberáme preto podľa dizajnu a môžeme hľadať aj podľa ceny, nakoľko rozdiely v kvalite sú minimálne.
  • Seniorské florbalové brankárske maskySú vhodné pre všetky osoby nad 15 rokov. Veľkosť masiek je väčšia ako u juniorských, ale v rámci tejto kategórie je veľkosť univerzálna, takže sa na veľkosť nemusíte obzerať. K proporciám svojej hlavy si masku upravíte pomocou elastických pásikov spájajúcich hlavné škrupinu (predná časť masky s mriežkou) so zadnou časťou masky. Odpadá ak nám problém s rôznymi veľkosťami, vyberáme podľa iných kritérií, ktorými sú:
  • Dizajn masky
  • Kvalita masky (vnútorný vystielanie, použité materiály a podobne)
  • Pohodlnosť pri nasadení
  • Tvar masky (obvykle býva u všetkých veľmi podobná)
  • Cena masky

Vyberajte podľa osobných preferencií na základe týchto kritérií, konkrétne model nie je možné odporučiť, každý si vyberie inú masku.

Ako vybrať chrániče kolien pre florbalového brankára?

Druhá najdôležitejšia súčasť výbavy florbalového brankára sú chrániče kolien, preto si pri výbere musíme dávať pozor. Kolená sú pri činnosti brankára najviac namáhanou partiou tela, pretože je neustále v kľaku a pohybe na kolenách. Nutné myslieť najmä na výber správnej veľkosti chráničov, a potom zvážiť, ako často chrániče budeme využívať:

Výber veľkosti florbalových chráničov kolien pre brankára

Správna voľba chráničov kolien je veľmi dôležitá kvôli už spomínanej enormnej záťaži týchto partií pri florbale. Pri nesprávnej zvolenej veľkosti majú chrániče tendenciu sa na kolenách pretáčať alebo zjazdiť nadol, a v tomto prípade vám ochranu nezabezpečí ani ten najlepší chránič. To znižuje kvalitu brankárovho výkonu, jeho pohodlie a po dlhšej dobe môže privodiť aj zdravotné problémy. Chrániče sa ponúkajú vo veľkostných variantoch XS, S, M, (S / M), L, XL, (l / XL) a XXL. Žiadny výrobca neuvádza tabuľky veľkostí vzhľadom k proporciám tela (napríklad výške). Rozmery sa tiež u rôznych výrobcov u rovnako udávanej veľkosti môžu mierne líšiť (napríklad veľkosť M od jedného výrobcu vám sedieť môže perfektne, u druhého nie). Odporúčame si preto chrániče vyskúšať. Správne vybraný chránič by mal na kolene pevne sedieť, nebyť príliš voľný, a nemal by pri pohybe v stoji alebo na kolenách skĺzavať. Zároveň by však v pozícii na kolenách nemal brankár mať príliš zvieravý pocit.

Voľba modelu florbalového chrániča kolien

Na chráničoch kolien pre florbalového brankára by sa nemal šetriť vzhľadom na ich spomínané dôležitosti. Niektorí hráči si zaobstarávajú napríklad lacnejšie varianty určené na volejbal. Odporúčame kupovať skôr chrániče od florbalových výrobcov, pretože vám tieto chrániče zaručí ochranu pri činnosti, na ktorú sú určené. U profesionálnych florbalistov odporúčame neváhať ani pri vyšších cenách, také chrániče sú zárukou kvality a vysokej ochrany vašich kolien.

Nutnosť obetovať väčšiu sumu platí najmä pre brankára, ktorý budú florbal prevádzkovať často, to znamená dvakrát až trikrát týždenne. Drahšie modely sú vyrobené z kvalitnejších materiálov, chrániče vám dlhšie vydržia a sú pohodlnejšie. To je najviac poznať u mäkké výplne, kvalitnejšie model majú v tejto oblasti špeciálnu penovú vrstvu, ktorá má schopnosť tvarovej pamäti. Koleno potom v chráničmi dobre sedia a chránič neskĺzava. Ak však chodíte chytať iba občas alebo s florbal začínate, vystačíte si aj lacnejšími variantmi. Je ale vhodné zhotovovať naozaj chrániče kolien určené pre florbal, ktoré sú konštruované priamo k ochrane pri tomuto využité.

Ako vybrať chrániče lakťov a suspenzory pre florbalového brankára?

Suspenzor je dôležitou súčasťou vybavenia florbalového brankára, všetci veľmi dobre vedia, že zásah do týchto miest je veľmi nepríjemný a nenechajte sa zmiasť tým, že loptička je ľahký, pri strelách vyvíja vysokej rýchlosti a zásah do rozkroku je naozaj veľmi bolestivý. Do určitej miery vás ochráni dobré brankárske nohavice, ale v tomto smere sa asi oplatí zbytočne neriskovať. Suspenzor nemusí byť priamo určený na florbal, možno použiť aj hokejový alebo kick-boxovať, všetky majú rovnakú stavbu.

Chrániče lakťov pre florbalové brankára nie sú niektorými brankári využívané, nakoľko pri ich nasadení môžete mať pocity obmedzenia pohybu. Avšak ak si na ne brankár zvykne, sú veľmi dobrým pomocníkom pri rôznych skokoch za loptičkou alebo pády, dobre vás ochráni pred zranením týchto partií. Suspenzory a chrániče lakťov sú obvykle k dostaniu v dvoch univerzálnych prevedeniach - v juniorskom, ktoré je určené pre hráčov zhruba do 12 rokov, a seniorskom (13 a vyššie). Opäť odporúčame si danej vybavenie vyskúšať a podľa veľkosti a pohodlie zvoliť svoj model.

Ako správne vybrať florbalovú brankársku vestu, prípadne tričko?

Florbalové brankárske vesty a tričká chránia aj brankára pri streľbe, zvyšujú výrazne komfort pri chytaní, pretože brankár nepociťuje žiadnu bolesť a nezostávajú mu štipľavej odtlačky loptičiek na tele. Sú vyrábané zo syntetických textilných materiálov, ktoré sú vypchaté špeciálnymi penovými vypchávkami alebo v prípade viest vystužené. Brankár pod vestu oblieka brankárske tričko, ktoré má krátke rukávy a stojačik pri krku.

Je možné zakúpiť vesty, ktoré zakrývajú celý trup alebo tiež vesty kryjúce len hrudnej. Pri výbere vesty a tričká nie je nutné usilovne premýšľať nad rôznymi parametrami. Tu sa staráme hlavne o správnu veľkosť vesty a tričká ao vekové určenie daného modelu (vesty a tričká pre dospelých a pre deti). Vesty a tričká sú elastické, takže sa prispôsobí vášmu telu. Vyberajte podľa veľkostí bežného oblečenia, ktoré nosíte.

Ako vybrať nohavice pre florbalové brankára?

Florbalový brankár využíva na chytanie nôh vo veľkej miere, nohy vo florbale v podstate nahrádzajú hokejovej betóny. Preto je dobré mať poriadne brankárske nohavice, ktoré zaistia ochranu pri pohybe nôh po zemi v kľaku, pri strelách, a ktoré sú pohodlné. Opäť tu uvažujeme, ako často nohavice budeme potrebovať. Pre začiatočníkov a občasné hranie bude stačiť zaobstarať lacnejšiu variantu, ktorá sa cenovo môže pohybovať až na polovici ceny nohavíc pre profesionálov.

Ku drahším florbalovým brankárskym nohaviciam siahnu profesionálni hráči a všetci, ktorí budú chytať niekoľkokrát týždenne. Drahšie brankárske nohavice sú vyrobené z kvalitnejších materiálov, najmä sa jedná o použitý materiál v oblasti kolien, ktorá je namáhaná najviac. Nekvalitné materiál sa rýchlo odiera. Pri kvalitných nohavíc sa používajú špeciálne materiály na báze teflonu s veľmi dobrou životnosťou. Kvalitné nohavice tiež obsahujú na dôležitých miestach, kde je potrebné zabezpečiť elasticitu, materiál LYCRA (napríklad v oblasti rozkroku či na lýtcích), ktorý vám zaručí pohodlie a dostatočnú pružnosť pri pohyboch. Inak sa pri výbere zameriame už len na veľkosť a tu by nemal nastať žiadny problém. Veľkosť volíme podľa veľkosti bežných nohavíc, ktoré nosíme. Nohavice opäť najskôr vyskúšame a podľa dizajnu, pohodlia kupujeme podľa osobných preferencií.

Ako vybrať florbalové rukavice pre brankára?

Rukavice florbalovému brankárovi ochránia najmä prsty, do ktorých loptičku chytá. Pri prudších strelách môžu byť chytania bolestivé, loptička spôsobuje štipľavý nepríjemný pocit. Niektorí brankári však rukavice kvôli nižšej citlivosti nepoužívajú a zvyknú si tak, že už nič ani necítia. Florbalové rukavice sú totiž vypchaté a vystužené, a čím viac sú takto ruky chránené, tým viac síce tlmia nárazy, ale na druhú stranu sa loptičky horšie chytajú. Niektorí brankári si oblepujú holé ruky náplastí v oblasti končekov prstov, aby zabránili poraneniu najcitlivejšie časti prstov okolo nechtov.

Ako vybrať dres pre florbalové brankára?

Výber dresu je najmä estetickou záležitosťou. Vyberať tak budete najmä podľa dizajnu, veľkosti a pohodlie. Drahšie florbalové dresy majú opäť kvalitnejšie materiály, z ktorých boli vyrobené, krajší dizajn ao niečo väčšiu životnosť. Ak však nehodláte investovať do dresu väčšie sumy, úplne v pohode vám postačí aj lacnejšie modely. Veľkosť florbalového drese pre brankára opäť určujeme na základe veľkosti, ktorú nosíme v bežnom živote u normálnych zvrškov.

Ako vybrať vhodnú obuv pre florbalového brankára?

V počiatkoch florbalu u nás si brankári obmotávali bežné tenisky lepiacou páskou, aby im kĺzali pri pohybe. Túto variantu dodnes volia niektorí brankári, ktorí nechcú investovať do novej obuvi. Dnes sú už bežne k dostaniu špeciálne členkové topánky pre florbalové brankára, ktoré sú designované špeciálne pre tento hráčsky post. Topánky spĺňajú podmienky pre používanie v halách, majú svetlú podrážku, ktorá nešpiní drahý povrch.

Ceny týchto topánok dnes už nie sú tak závratné a komfort aj brankára pri chytaní sa s nimi oproti variantu uvádzané vyššie znateľne zvýši. Preto brankárske topánky môžeme len odporučiť. U brankárskych topánok sa vzhľadom k vysokej záťaži pri neustálom kĺzanie po zemi používajú veľmi kvalitné materiály, ktoré sú v podstate rovnaké, ako tie používané v oblasti kolien u brankárskych nohavíc. Ďalej sú použité mäkké materiály na podrážkach, ktoré zaisťujú dobré ohnutie podrážok v kosodrevine. Brankárske topánky majú tiež špeciálny systém upevnenia, topánky tak pri chytaní pevne sedí. Čo sa týka veľkosti, iu brankárske obuvi nastáva podobný problém ako u obuvi bežné. Deklarované veľkosti sa u rôznych výrobcov mierne líšia v rozmeroch, a preto je nutné topánky najlepšie poriadne vyskúšať. Opäť možno orientačne vychádzať z veľkosti vlastnej bežnej obuvi.


Vyberajte zo širokej ponuky

Skladom: 1 kus
Florbalová maska brankárska
50.00 €
Skladom: 10 a viac kusov
Florbalový set STIGA Rookie 45
16.50 €
Dodacia lehota 5 pracovných dní
Florbalová bránka kov 90 x 60 cm
70.90 €
Skladom: 10 a viac kusov
Bránka STIGA Goal Pro 79 x 54 cm
47.50 €




Prečítajte si tiež


Ako vybrať florbalovú loptičku


Čítaj viac

Florbalové bránky - niektoré poznatky pre ich výber


Čítaj viac

Všetko o florbale


Čítaj viac


Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa