0918 665 685
Niekedy sa oplatí vidieť veci čierno 💣 BLACK FRIDAY 💣

Kúpte si trekingové palice a prechoďte sa k štíhlosti a kľudnej hlave!

Chôdza je najprirodzenejší ľudský pohyb. Vďaka chodeniu nielen schudnete, ale tiež si psychicky odpočinete a zlepšíte si imunitu. Len 2 hodiny chôdze týždenne dokážu znížiť riziko mŕtvice alebo iných problémov, ktoré súvisia s ľudským mozgom. Okrem toho chôdza vytvára lepšiu náladu a je tak prevencia depresie.


Denne sa doporučuje prejsť aspoň 10 tisíc krokov. Zdá sa vám to moc? Nepanikárte, začať môžete s menším počtom krokov a postupne sa prechodiť až k doporučovaným desať tisíc. Na pomoc si k tomu môžete vziať turistické palice, vďaka ktorým zapojíte do chôdze celé telo a posilnite ho.

Turistické palice majú mnoho predností. Najväčšia z nich je tá, že behom chôdze, najmä v náročnejšiom teréne, palice slúžia ako opora. Znižujú záťaž kĺbov, hlavne kolien, a pomáhajú pri obtiažnejších výstupoch aj zostupoch. Vedľa toho pomáhajú pri chôdzi zapojiť efektívne tiež hornú časť tela. Chôdza s palicami "vyrovná" telo do prirodzenej polohy a užívateľ nemá tendenciu sa hrbiť.

je to viac než potrebné. Vekové rozmedzie použitia palíc nepozná hranice ani fyzickú kondíciu, palice môžu používať deti, dospelí aj seniori, aktivní športovci, ale tiež starší ľudia pri bežných precházkach po okolí.

Podľa čoho vyberať trekingové palice?

Pred samotným nákupom je dobre si ujasniť niekoľko otázok a podľa toho palice vyberať.

  • Preferujem skôr športovú alebo pohodovú chôdzu?
  • Budem používať palice len ja alebo aj niekto ďalší?
  • Chcem si obstarať kvalitnejšie palice alebo priemerné?

Odpovede na tieto otázky nájdete nižšie a rovno si môžete svoje nové palice vybrať.

Vybrať trekingové palice

Pevné vs. nastaviteľné palice

Existujú pevné palice a palice s nastaviteľnou dĺžkou. U pevných palíc je dĺžka pevne daná a je potrebné ich vyberať podľa konkrétnej výšky postavy. Tieto palice sú zvičajne ľahšie a vysoko odolné proti poškodeniu, čím zaistia dlhšiu životnosť. Na našom eshope máme na výber tieto pevné palice.

Druhou skupinou sú tzv. teleskopické palice, ktoré majú nastaviteľnú dĺžku a je možné ich prispôsobiť rôznym výškám postavy. Palice si tak môžete kľudne požičiavať medzi sebou v rodine alebo s priateľmi. nás si môžete vybrať z veľkého množstva teleskopických palíc.

Pevné aj teleskopické palice niekedy ponúkajú tzv. antishock systém. Jedná sa o odpruženie palice cez vstavané pružiny, ktoré absorbujú nárazy a zamedzia šírenie vibrácii (rovnako ako vidlice na jazdnom kolese). Antishock systém je vhodný predovšetkým pre tých, ktorí majú problémy s kolenami, bedrami, lakťami alebo kotníkmi, pretože tlmenie nárazov šetrí tieto časti tela. Vyberte si svoje palice s antishock systémom.


Skladacie vs. teleskopické

Turistická palica sa môže skladať z viac častí (2, 3 i 4), vďaka čomu sa dá palica zložiť a schovať do batohu.

Teleskopické palice sa skladajú tak, že sa do seba jednotlivé časti zasúvajú. Pri každom skladaní sa znova nastavuje ich potrebná dĺžka, v ktorej sa uzamykajú. To sa robí buď skrutkovaním celej časti alebo plastového krúžku, alebo zaistením páčkou. Jednotlivé časti palice sa nesmú vysúvať nad povolené maximum, ktoré býva jasne vyznačené, mohol by sa tým porušiť vnútorný plastový mechanizmus alebo sa palica zlomiť.

U skladacích palíc sú k sebe jednotlivé časti stále pripojené strunou, ktorá sa pri zložení palice do jedného celku schová do jej útrob. Je to podobné ako pri skladaní stanových tyčiek. Palica sa skladá v podstate sama – jednotlivé diely do seba zaskočia. Výhodou oproti teleskopickým paliciam je, že pri každom skladaní a rozkladaní nie je potrebné znova nastavovať dĺžku palíc.

Materiál

Materiál palice je dôležitý, pretože má vplyv na jej hmotnosť, pevnosť a pružnosť. Ideálom je samozrejme ľahká a pevná palica. Palice sa zvyčajne vyrábajú z hliníka, karbónu, prípadne potom zo sklolaminátu.

Hliníkové palice sú najviac rozšírené, sú sice ťažšie, ale zato odolávajú extrémnému zachádzaniu. Ich obstáravacia cena nie je veľmi vysoká. Sú vhodnejšie pre začiatočníkov alebo nenáročných turistov.

Karbónové palice sú špičkou vo svojej kategórii. Sú ľahké, tvrdé a odolné. Karbón dobre pohlcuje vibrácie vznikajúce pri odraze z palice. Palice sú vhodné pre náročných turistov, ktorí ich využijú častejšie.


Ako vybrať správnu dĺžku palíc?

Palice musia byť prispôsobené výške postavy. Pri výbere palice sa postavte vzpriamene ohnite ruky v lakťoch v 90 °ako by ste držali palicu za rukoväť. Potom poproste niekoho, aby takto zmeral výšku od podlahy k vašim dlaniam a podľa toho vyberte správnú dĺžku palíc.

Ďalšia výbava k paliciam

  • Palice mávajú plastový vymeniteľný tanierik nad hrotom, ktorý bráni hlbokému zaboreniu palice do zeme, medzi kamienkami alebo v zime do snehu.
  • Každá palica má koncový hrot z tvrdého kovu, ktorý slúži k odrážaniu od povrchu. Tento hrot sa často prekrývá tzv. botičkou.
  • Botička je gumová násada na oceľový hrot, ktorá sa na palice nasadzuje pri chôdzi po tvrdom povrchu (asvalt, udupaná hlina apod.). Výhodou je tlmenie nárazov aj to, že palice nerobia nepríjemný zvuk a tiež sa vďaka topánočke chráni hrot proti opotrebeniu.

Všetko príslušenstvo k paliciam máme tiež na našom e-shope

Zobraziť kategóriu

Potrebujete ešte viac informácii o paliciach?

Ako si vybrať vhodné trekingové palice


Kam s ktorým hrotom?