Najlacnejsisport.sk Najlacnejsisport.sk 0918 665 685

Základné pravidlá pri výbere spacáku alebo spacieho vaku

Spací vak alebo tiež bežne skrátený výraz spacák patrí k základnému vybaveniu každého stanovania. Ak sa chcete v prírode naozaj dobre vyspať, výber spacieho vaku určite nepodceňujte - rada na začiatok!

Než sa pustíte do samotného hľadania konkrétneho spacáku, je potrebné sa zamyslieť, v akých podmienkach a do akých situácií budete spacák potrebovať. Tým mám na mysli, či mienite spací vak používať iba pri kempovaní v lete pri vode, alebo ho budete potrebovať v extrémnych zimných podmienkach na horách. Spacie vaky sa medzi sebou dosť líšia a preto je potrebné zvážiť všetky jeho parametre. Spacák je totiž vec, ktorú nielen že budete nosiť, ale zároveň vás bude v noci zahrievať.

Čo je treba hneď na začiatku o správnom spacom vaku vedieť?

Už teraz je potrebné povedať, že nikdy nebude možné vyrobiť ideálny spacák, ktorý bude vhodný do všetkých podmienok a situácií - univerzálny spací vak. Takýto spacák by vyzeral asi takto - v lete by bol výborne priedušný, v daždi nepremokavý, v zime extrémne hrejivý a za vetra nepriedušný, navyše by bol ľahký, skladný a za veľmi priaznivých cenových podmienok. Uznajte sami, či je to vôbec možné...

Odpoveď je jasná, taký typ spacáku nikto nikdy nevyrobil a ani nevyrobí. Nemožno totiž skĺbiť všetky vlastnosti do jednej, lebo nepremokavosť a priedušnosť sú protichodné vlastnosti, čo znamená, že čím väčšia vetruvzdornosť, nepremokavosť, tým samozrejme menšia priedušnosť spacáku, a naopak samozrejme.

Aké sú teda základné parametre výberu správneho spacieho vaku?

Typy spacieho vaku podľa účelu využitia:

Ako už bolo spomenuté vyššie, pri výbere správneho spacieho vaku je potrebné sa zamyslieť nad tým, k akému účelu a do akých podmienok budeme spacák potrebovať. Spacie vaky možno rozdeliť podľa ročného obdobia, a to na:

  • letný spací vak = tieto spacie vaky sú určené pre čisto letné teplé obdobie (od júna do augusta). Sú veľmi ľahké (cca do 1000 g), teda sa hodia pre pešiu turistiku alebo letné kempovanie pri vode,
  • zimný spací vak = zimné spacie vaky sú určené do chladných zimných nocí, možno použiť od jesene do jari,
  • trojsezónny spací vak = tieto spacáky sú určené pre nocovanie v období od jari do jesene. Jedinou nevýhodou je, že má oproti letného spacáku vyššiu hmotnosť, od 1.200 g,
  • špeciálne typy spacieho vaku = ide väčšinou o cyklospacáky, ktoré sú ultraľahké a minimalistické. Ďalším špeciálnym typom spacáku sú páperové expedičné spacáky, ktoré sú najvhodnejšie do extrémne chladných a suchých mrazov.

Spací vak rozdelujeme podľa náplne:

SpacákyĎalším kritériom, podľa ktorého môžete spacie vaky porovnať, je použitá vnútorná náplň - perová, syntetická. Ktorá náplň je teda lepšie?

Ešte pred niekoľkými rokmi bol istým víťazom páperový spacák, kdežto dnes u väčšiny kupujúcich prevláda syntetika nad perím. Je potrebné mať na pamäti vlastnosti perového spacáku.

Perie veľmi ľahko absorbuje vlhkosť - nielen voda pri spaní v kaluži či daždi, ale aj vzdušnú vlhkosť. A ako je známe, vlhkosť výrazne znižuje tepelne izolačné schopnosti. Perie je veľmi náročné na údržbu - premočený páperový spacák treba sušiť niekedy až dva týždne. Výhodou peria je, že je špičkový izolant a poskytuje pri rovnakých izolačných vlastnostiach najnižšiu hmotnosť, takisto ho možno krásne a rýchlo zbaliť. Zložitejší proces výroby samozrejme odráža aj vyššiu obstarávaciu cenu oproti syntetike.

Kdežto syntetické vlákna sú ďaleko jednoduchšie na údržbu a nevadí im toľká vlhkosť ako pérovému spacáku. Spací vak zo syntetických materiálov je teda ideálny pre použitie v univerzálnych podmienkach (väčšinou v období od jari do jesene). Jeho hlavnou prednosťou je, že sa dá spacák rýchlo vysušiť, možno ho dokonca prať v práčke a pri navlhnutí toľko neznižuje tepelnoizolačnú schopnosť. Ďalšou výhodou je, že syntetické vlákna sú vhodné pre alergikov.

Tepelné určenie spacieho vaku

Spací vak možno vybrať aj podľa teplotného určenia. Teplotné údaje na spacáku udávajú informácie o jeho izolačných vlastnostiach. Európska norma vymedzuje štyri teploty, ktorými sú:

Horný extrém = Vyjadruje, pri akej teplote nám v spacáku začne byť nepríjemné horúco. Tento extrém sa dá vyriešiť napríklad rozopnutím zipsu.

Komfortná teplota = Vyjadruje spodnú hranicu komfortu. Ak teplota klesne pod túto hodnotu, potom vám bude už chladno.

Limitná teplota = vyjadruje spodnú hranicu tepelného komfortu, pri poklese teploty pod túto hranicu nastáva pocit chladu.

Extrém = vyjadruje teplotnú hranicu / spodnú extrémnu teplotu, pri ktorej vám hrozí nebezpečenstvo podchladenia.

Tieto údaje sa odvíjajú napríklad od použitých materiálov, kvality, typom a množstvo výplne spacáku atď. Samozrejme tieto teploty sa môžu líšiť podľa výrobcu spacích vakov.

Tvar, veľkosť a dĺžka spacieho vaku

Ďalším parametrom pre výber spacieho vaku je jeho tvar a konštrukcia. Spacie vaky rozdeľujeme na:

  • dekový spací vak (prikrývkový) = ide o najjednoduchší spacák na trhu. Tento spacák je vhodný do nenáročných podmienok, pre bežné kempovanie v stane, či na chalupu. Tento spacák je vhodný pre nenáročné akcie, jednoducho ho možno rozopnúť na deku,
  • múmiový spací vak = spacák, ktorý znižuje únik tepla a optimalizuje veľkosť vyhrievaného priestoru. Pomocou zatiahnutím šnúrky dochádza k dokonalej ochrane a udržanie tepla hlavy,
  • oválne spacie vaky = tieto spacie vaky sú ideálnou voľbou pre osoby silnejších postáv a pre tých, ktorí nemajú radi tesné priestory.
  • anatomické múmie (pružné) = pre dosiahnutie čo najmenšej hmotnosti spacáku, a zároveň dosiahnutie čo najlepších tepelno-izolačných vlastností bol vyvinutý tento spacák, ktorý čo najviac kopíruje ľudské telo. Býva označovaný aj ako sarkofág.

TermoskyDôležité je vybrať nielen správny tvar spacáku, ale tiež vybrať jeho správnu veľkosť a dĺžku. Každý spacák je označený dĺžkou postavy. Spacák by mal byť aspoň o 15 až 20 cm dlhší ako vaša výška. Správnu veľkosť spacieho vaku spoznáte aj podľa toho, že vám nesmie byť natesno. Rezerva by mala byť tak veľká, aby vám nestláčala izolačnú vrstvu pri hlave a nohách. U nesprávne zvolenej veľkosti spacáku hrozí stlačenie izolačnej vrstvy, čím dôjde k výraznému zhoršeniu vlastností spacáku. Ba ani druhý extrém nie je dobrý. Ak vám bude spacák príliš veľký, ťažšie sa v tomto spacáku zahrejete.

Rovnako je potrebné vybrať aj správnu dĺžku spacáku. Spacák by mal byť aspoň o 15 až 20 cm dlhší, než je výška postavy.

Zásadou je, že veľký spacák malé telo zle vyhrieva a tesný spacák zase pri stlačenej izolačnej vrstve príliš nezahreje.

Vnútorné a vonkajšie používané materiály spacieho vaku:

Vonkajšie materiály ovplyvňujú pevnosť, hmotnosť, vodeodolnosť a priedušnosť. Najčastejšie použitým vonkajším materiálom je polyamid s rôznymi vodoodpudivými úpravami. Vnútorná tkanina by mala byť nielen priedušná, ale aj príjemná na dotyk. Pri lacnejších variantoch spacákov sa bežne používa bavlna, ktorá je veľmi príjemná, ale pomerne ťažká a objemná. Medzi nevýhody bavlny tiež patrí jednoduchá absorpcia vlhkosti, ľahko sa špiní, pomalšie schne. V kvalitnejších modeloch spacákov sa používa polyester.


Prečítať tiež:

Ako vybrať spací vak, v ktorom neumrznete ani sa neupečiete

Pre pohodlné nocovanie v prírode je potrebné zvoliť vhodnú izolačnú podložku - rady a tipy, ako vybrať karimatku

AKO VYBERAŤ STANY - ČASŤ 1. ZÁKLADNÉ PRAVIDLÁ

AKO VYBERAŤ STANY - ČASŤ 2. PARAMETRE STANU

Pre pohodlné nocovanie v prírode je potrebné zvoliť vhodnú izolačnú podložku - rady a tipy, ako vybrať karimatku

Ako si vybrať vhodné trekingové palice

Outdoor a camping vybavenie

Termosky sú nepostrádateľnou súčasťou každého turistu - Viete, ako vybrať tu správnu?

Aké športové oblečenie vám zaistí pohodlný pobyt v prírode

Ako vybrať vhodné termoprádlo - funkčná bielizeň

Outdoorové bundy - Ako vybrať správnu bundu pre turistiku (vlastnosti, materiály)

Outdoorové nohavice - Vyberáme nohavice pre turistiku (druhy, použitie, materiály)


alebo prejsť do kategórie spacie vaky v našom e-shope.